İspanya Gezilecek Yerleri

İspanya Gezilecek Yerleri

Avrupa ülkeleri arasında en iyi kaçış noktalarından biri olarak tanımlanan İspanya gezilecek yerleri ile muhteşem plajları ve yemeklerinin yanı sıra gezilecek yerleri bakımından zengin olması ülkenin değerini artırmaktadır. Çok sayıdaki özerk bölgeyi ve adayı sınırlarına dahil eden İspanya gezilecek yerleri üzerinde farklı kültürlerin ve yaşam tarzlarının bulunduğu renkli bir dünyaya dönüşmekle bütün insanlığın dikkatini çekmektedir.

ispanya gezilecek yerleri

Köklü tarihi ve eşsiz doğa harikalarıyla her yıl binlerce turisti ağırlayan ülkenin en gözde mekanları arasında Balear Adalarından biri olan Ibiza, yıllardır yaz turizminin değişmeyen adreslerindendir. İspanya gezilecek yerler arasında başkentteki Buen Retiro Parkı, Prado müzesine çok yakın mesafede bulunmakla birlikte turistlerin ve yerli halkın sandal keyfi yapıp bisiklet ve yürüyüş yollarında keyifli dakikalar geçirmesini sağlamaktadır.

Akdeniz kıyısında yer alan İspanya, bölgenin en gözde turizm merkezlerinden biri olmakla birlikte yıl içerisinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edildiğinden İspanya nerede kalınır konusu önem arz etmektedir. Gezginler tarafından yılın her mevsiminde konaklama mekanları doldurulduğundan dolayı kalmak için en güzel bölgede yer ayarlamak ve mağdur olmamak için rezervasyonu erken yaptırmakta fayda vardır.

ispanya nerede kalınır

Barcelona, ülkenin konaklamak için en güzel kentlerinden biri olmakla birlikte kentteki Katalunya Meydanı ve çevresinin de bulunduğu dört konaklama bölgesinin dışına çıkmadan yer ayarlaması yapılmalıdır. Kalmak için uygun olan diğer yerler ise Barcelona eski yerleşim yeri Ciutat Vella, modern yerleşim alanı Eixample ve plajlarıyla dikkatleri çeken Sant Marti bölgelerindeki otellerdir.

Yılın her mevsiminde dolu olan İspanya tur paketleri yaz tatilinde en yoğun dönemleri yaşadığından otellerde ve uçak biletlerindeki doluluk riskine karşı tur paketleri tercihi yapılıp erken rezervasyon yapılmalıdır. Tur paketlerindeki fiyatlar uçak biletlerinden kaynaklı tarih seçeneklerine ve alınacak hizmetlere göre değişmekle birlikte gezilecek ülke ve kent sayısı da oldukça önemlidir.

ispanya tur paketleri

Farklı etnik grupları barındıran ülkenin kültürünü daha yakından tanımak ve daha uzun süreli seyahat etmek isteyenler İspanya Portekiz turunu veya Büyük İspanya turlarından birini tercih etmelidir. Ayrıca ülkenin güney tarafından yer alan özerk bir bölge olarak kabul edilen ve Arap etkisinin yaşatıldığı Endülüs için 799 Euro civarında düzenlenen turlarla, bölgenin muhteşem mimari yapıları görülebilir.

Araplardan Osmanlı İmparatorluğuna, Fenikelilerden Yunanlılara kadar farklı dönemlerde çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan İspanya tarihi yerleri insana tarihte yolculuk yaptırmaktadır.

ispanya tarihi yerleri

Birbirinden güzel kentlerinden gezilip görülecek çok güzel doğal güzellikler bulunurken ülkenin geçmişindeki kocaman kültürün yansımasını sergileyen tarihi mekanların görkemi de kendine hayran bırakmaktadır.

1232 yılında yapımına başlanıp 1333 yılında tamamlanan İspanya El Hamra Sarayı, dünyanın en ünlü yapılarından biri haline gelmiş olup ülkedeki yüz yıllık İslam tarihinin en değerli yapısı olarak bilinmektedir.

ispanya el hamra sarayı

Granada kentinin en yüksek noktasında konumlandırılmış olan El Hamra Sarayı, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış olup ülkenin mutlaka gezilmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir.

Barcelona kentindeki Kutsal Aile anlamına gelen İspanya La Sagrada Familia, 1883 yılında yapımına başlanmasına rağmen 2007 yılında tamamlanabilmiş olduğundan tamamlanamayan kilise olarak bilinmektedir.

ispanya la sagrada familia

Kentin sembolü haline gelen 179 metre yüksekliğindeki bazilika, dönemin pek çok ünlü mimarı tarafından İspanyol Gotik ve Katalan Modernizm mimarisi ile Art Nouveau tarzının izlerini taşımaktadır.

Başkente 48 kilometrelik mesafedeki San Lorenzo kasabasındaki İspanya El Escorial, İspanya kralı II Felipe tarafından 1563 ile 1584 yılları arasında yaptırılmış olup iki mimari kompleksten meydana gelmektedir.

ispanya el escorial

UNESCO Dünya Mirası listesindeki San Lorenzo El Escorial Karliyet Sitesi olarak da bilinen yapı, aynı zamanda içinde Arapça el yazma eserlerin de bulunduğu bir kütüphane görevi de yapmaktadır.

Her yemekte ve salata kullanılan zeytinyağı ile bilinen İspanya yemekleri mutfağının en önemli özelliği, çeşitliliğinin fazla olması olup dünya yemekleri arasına çeşit katması ülke tatlarının zenginliğindendir. Dünya yemek kültürüne meze veya kanepe olarak geçen Tapas, İspanya denilince ilk akla gelen lezzetlerden biri olmakla birlikte günün her saatinde yenilebilecek en güzel atıştırmalıklar arasındadır.

ispanya yemekleri

Zeytinyağı tüketiminin yaygın olduğu ülkede, domatesle sirke ve sarımsağın zeytinyağı ile buluşmasıyla hazırlanan Gazpacho, ülkenin geleneksek çorbası olup içine ekmek kırıntıları eklenerek yenmektedir. Ülkenin en meşhur yemeklerinden bir diğer ise tavuk eti ve deniz ürünleri ile pişirilen Paella olup içinde tavuk etinin yanı sıra salyangoz ve tavşan eti eklenerek yapılan pilavdır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon