İzlanda Gezilecek Yerleri

16 aktif volkanı ve 10 bin şelalesiyle Avrasya ve Kuzey Amerika kıta plakalarının birleşimindeki tek kara parçası olan İzlanda gezilecek yerleri ve doğal güzellikleri bakımından muhteşem bir yerdir. Atlas Okyanusunun kuzeyinde yer alan İzlanda gezilecek yerleri arasında bulunan simsiyah kumlarla çevrili sahilleri ve devasa buzullarıyla dikkatleri çekerek her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

izlanda gezilecek yerleri

Dünyadan farklı bir aleme girmiş gibi bir hissiyatı yaşatan Blue Lagoon, ülkenin en popüler turistik mekanlarından biri olup yakınlarındaki dağın lav akışından çıkan aşırı ısınmış deniz suyuyla beslenmektedir. İzlanda gezilecek yerler içinde kaplıcalar ve şelaleleri gibi en cazip merkezleri bir arada toplayan Golden Circle Toute, başkentin doğusunda yer almakta olup Golden Falls mamutunun bulunduğu alan mutlaka gezilmelidir.

İzlanda Nerede Kalınır

Kuzey ışıklarının görülebileceği en güzel noktalardan bir olan buzlar ülkesini gezmek için muhteşem güzelliklere sahip olup İzlanda nerede kalınır sorusunun cevabında ekstra seçenekler çoktur. Konaklamada mutfağı olan ve şehir merkezine yakın konumda olan bir yer tercih edilmelidir çünkü ülkede hem yemek ücretleri hem de ulaşım fiyatları oldukça yüksek olduğundan ekonomik davranılmalıdır.

izlanda nerede kalınır

Gecelik fiyatları 25 Euro civarında merkeze yakın, odada 4 ila 12 kişilik yatakların mevcut bulunduğun ve mutfağı olan oteller bulunduğu gibi biraz şehrin dışında müstakil evler de tercih edilebilir. Birkaç kişi olunduğunda ve araba kiralandığından 5 kilometre kadar uzaklıktaki mesafede farklı özellikleri bulunan çok güzel imkanlara sahip müstakil evlerden biri tercih edilebilir.

İzlanda Tur Paketleri

Vatna buzulunun genele yayıldığı İzlanda tur paketleri gökyüzünün en geniş ve en parlak şekilde izlenebildiği muhteşem güzelliklere sahip olduğundan uzak olmasına rağmen oldukça popülerdir. Buzulların arasından volkanik püskürmelerinin keyifli manzaralarının seyredilebileceği arzın merkezine yolculuk yapılarak ulaşmak için en az 7 gece 8 günlük bir tura ihtiyaç bulunmaktadır.

izlanda tur paketleri

273 kilometrekarelik bir alan üzerinde ülkenin yönetim ve kültür merkezi olan Reykjavik, aynı zamanda ülkenin en popüler turistik alanlarından biri olduğundan bazı firmalar sadece Reykjavik turu düzenlemektedir. Sıcaklığın -27lere düştüğü kentin bütün güzelliklerini gezmek için en ideal yolcuk zamanı bahar ayları olup kişi başı 1049 Euro ve üzerinde başlayan fiyatlarla unutulmaz bir yolculuk yapma fırsatı elde edilebilir.

İzlanda Tarihi Yerleri

Ülkemizde çok soğuk ve yolculuk maliyetlerinin de pahalı olmasından en az bilinen ülkeler arasında bulunan İzlanda tarihi yerleri doğal mekanları kadar tarihi mekanları ile de dünyaca ünlü bir destinasyondur.

izlanda tarihi yerleri

Avrupa ülkelerinin geri kalanından buzları ve ateş püsküren volkanik dağlarıyla izole bir hayat yaşayan ülke, kültürel mirasının etkileyici büyüsünün yanında tarihinin izlerini de yaşatmaya devam etmektedir.

İzlanda Reykjavik

Dünya üzerindeki kutuplara en yakın başkent olma özelliğini taşıyan İzlanda Reykjavik, Kuzey Atlantik bölgesinin en ucunda olmasına rağmen Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir.

izlanda reykjavik

Dumanlı Koy anlamına gelen kentte, terasında şehrin manzarasını izlemek için Hallgrimskirkja Kilisesine gidilebilir veya kentin geçmişine doğru yolculuk yapabilmek için Reykjavik Açık Hava Müzesine gidilebilir.

İzlanda Thingvellir Milli Parkı

Başkentin 40 kilometre doğusunda yer alan Thingvellir Milli Parkı dünyanın ilk parlamentosu olarak kabul edilen İzlanda Parlamentosunun kurulduğu bölge olup Game of Thrones fiminin çekildiği yerdir.

izlanda thingvellir milli parkı

UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış olan milli parkın içinde bulunan tarihi Thingvellir Kilisesi, Parlamento Binası ve Öxararfoss kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

İzlanda Solheimasandur Uçak Kazası

1973 yılında buzlanma yüzünden acil iniş yapmak zorunda kalan Amerikan askeri kargo uçağının enkazı olan İzlanda Solheimasandur Uçak Enkazı, Skogafoss Şelalesinden Vik Kasabasına doğru devam güzergahtadır.

izlanda solheimasandur uçak kazası

Ülkenin Höfn kentine giden Douglas R4D-8 tipi kargo uçağının simsiyah kumsalın bulunduğu plaja çakılmasıyla meydana gelen kazada kimse hayatını kaybetmemiş olup anısına saklanmaktadır.

İzlanda Yemekleri

Kuzey Amerika ve Avrupa arasında yer alan İzlanda yemekleri dünyanın en biyolojik mutfağına sahip olarak nitelendirilmekle birlikte temelde kuzu eti ve günlük üretilen doğal malzemelerden oluşur. Vikingler tarafından keşfedilmiş ülkede geleneksel yöntemlerden soğan, sarımsak ve tuzla marine ederek hazırlanan balık tüketimi çok yüksek seviyelerde olup köpek balığı etine her yerde rastlamaktadır.

izlanda yemekleri

Temiz bir su ve gübrelenmiş topraktan elde edilen malzemelerden üretildiği için yemeklerin lezzetleri oldukça güzel olmakla birlikte kuzu füme olarak hazırlanan Hangikjöt ve koyun kafası Svid en popüler yemeklerdir. Kurutulmuş balık parçalarından tereyağı ile yapılan Haröfiskur, atıştırmalık olarak yenmekte olup aromalı ve tatlandırılmış çeşitleri bulunan Skyr tüm ülke çapında tüketilen tatlıdır.

  • 11.05.2019
  • 0
  • 58
YORUMLAR
YORUM YAZ