Katar Gezilecek Yerleri

Dünyanın yeni gözdesi olarak ön plana çıkan bir ülke olan Katar gezilecek yerleri ve Türklerden vize istememesi hususunda oldukça zengin alternatif seçenekler sunmasıyla büyük beğeni kazanmaktadır. Ülkede çok sayıda farklı turistik tesisin bulunuyor olması sayesinde turizm sektörü canlılığını 4 mevsim koruduğu için, ülkede hem konforlu hem de büyüleyici bir tatilin yaşanması söz konusu olmaktadır.

katar gezilecek yerler
Ülkede inci çıkararak geçimini sağlayanların sayısı oldukça fazla olduğu için gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk akla gelen seçenek İnci Adası olmaktadır. Deniz kıyısının doldurulması sonrasında oluşturulan bu mükemmel ada, The Pearl Qatar bölgesi olarak da isimlendirilen bir turizm cennetidir. Yine ülkenin başkenti olan Doha şehrinde yer alan Kordon Bölgesi, ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bir güzelliğe sahip olduğu için turistlerin uğrak yerleri arasında yer almaktadır.

Katar Nerede Kalınır ?

Konaklama hizmetleri söz konusu olduğunda Katar nerede kalınır sorularını es geçerek, misafirlerine hem gösterişli hem konforlu hem de son derece lüks oteller seçeneğini sunmak konusunda oldukça iddialı bir ülkedir. Ülkenin başkenti aynı zamanda ülke turizminin de başkenti niteliğinde olduğu için şehirde birbirinden lüks ve gösterişli oteller bulunmaktadır. Lüks gökdelenlerin arasında birbirinden göz alıcı oteller boy gösterdiği için hemen her konaklama tesisinin manzarası büyüleyici olmaktadır.

katar nerede kalınır
Banana Island Resort Doha by Anantara Katar ülkesinde süper lüks konaklama olanaklarını misafirleriyle buluşturma konusunda oldukça iddialı olan 5 yıldızlı bir oteldir. Muz adasında yer alan otele ulaşımın 20 dakikalık feribotla yapılıyor olması güzel bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplamda 9 farklı restoranı, 800 metrelik plajı ve oldukça güzel bir lagün havuzu bulunan otelin konforlu bir tatil olanağı sunduğu bilinmektedir. Yine Bin Mahmut ilçesi sınırları içerisinde yer alan Centro Capital Doha, uluslar arası kalite standartlarının çok üzerinden bir tatil hizmetini misafirlerine sunabilmektedir.

Katar Tur Paketleri

Son zamanlarda ülkemizden Katar varışlı tur paketlerine yoğun ilgi gösteriliyor olmasının doğal sonucu olarak bu ülkeye düzenlenen tur paketleri sayısında ciddi bir artış gözlenmektedir. Bölgede yer alan gökdelenleri görerek birbirinden farklı çöl etkinliklerine katılmak isteyenlere özel turlar düzenlenmektedir. Söz konusu turlar genelde kış aylarında yoğunluk kazanmakla beraber özellikle yarıyıl tatillerinde ya da bahar aylarına yakın zamanlarda söz konusu turlara gösterilen ilgi artmaktadır.

katar tur paketleri
Ülkeye yapılan turlar genellikle Doha şehrine yapıldığı için gezi programlarının daha çok bu şehri kapsadığını söylemek mümkün olmaktadır. İstanbul kalkışlı tur programlarında çoğunlukla Qatar Havayolları tercih edilmekle beraber fiyatlandırmaların daha çok tüm giderleri kapsadığı da bilinmektedir. Bu kapsamda İstanbul şehrinden kalkış yaparak Doha şehrine varan, 3 gece 4 gün olarak yapılan turların fiyatları ise iki kişi için 918 Dolardan başlamaktadır.

Katar Tarihi Yerler

İslam tarihi açısından önemli sayılabilecek olayların yaşandığı bir ülke olmasında kaynaklı olarak Katar ülkesinde çok sayıda tarihi yerler bulunmakta, bunları elimizden geldiğince sırayla sizlerle paylaşmaktayız.

katar tarihi yerler
Waqif Pazaryeri bölgesi ülkenin temel kültürel değerleri ve ticari hayatının dokusunu göstermesi bakımından oldukça önemli izleri taşıyan bir özelliğe sahiptir.

Katar Al-Zubarah Arkeolojik Alanı

Başkent Doha şehrinin 100 km kadar kuzey batısında yer alan Al-Zubarah Arkeolojik Alanı, ülkenin en önemli arkeoloji bölgesi olarak tanımlanmakta ve en çok ilgi gösterilen alandır.

katar al-zubarah arkeolojik alanı
1938 yılı itibariyle inşa edilmiş olan kuleleriyle birlikte son derece gösterişli bir kale olarak bilinen bu alan, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır.

Katar İslam Eserleri Müzesi

Jean Michel Wilmotte ile Leoh Ming Pei gibi uluslar arası ortamda ün yapmış olan mimarlar tarafından dizayn edilen bu tarihi yapı İslam Eserleri Müzesi, ülkenin başkenti olan Doha şehrinde yer almaktadır.

katar İslam eserleri müzesi
Müzede çok sayıda İslam Tarihi eseri sergilendiği için çok sayıda farklı ziyaretçi bölgeye gelmektedir.

Katar Zubarah Kalesi

Şeyh Abdullah bin Qassim Al Thani tarafından inşa edildiği bilinen Zubarah Kalesi bu tarihi eser, öncelikli olarak askeri amaçlı olarak yapılmıştır.

katar zubarah kalesi
Zubarah Kalesi Katar ülkesinin en eski kalesi olarak tanımlandığı için son derece nadir eserler asında yer almaktadır.

Katar Yemekleri

Hemen her Arap ülkesinde olduğu gibi Katar ülkesinde de yemek kültürünün temelinde et ve süt ürünleri yer aldığı için, yemeklerin çoğunluğu bu besinleri içerdiği bilinmektedir. Patlıcan fatteh olarak isimlendirilen kuzu etiyle yapılan yemeğiyle ön plana çıkan Katar, birbirinden lezzetli yemeklerin harmanlandığı bir ülkedir.

Fatteh patlıcanla birlikte kuzu etinin de bulunduğu bir yemek olmakla beraber içerisinde çam fıstığı ve havuç gibi malzemeleri de bulundurmaktadır. Yoğurtla birlikte tüketilen bu lezzetli yemek ülkede bulunan pek çok farklı restoranda rahatlıkla pişirilmektedir.

katar yemekleri
Berberi mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer elen kuskus Katar için de adından sıkça söz ettiren bir lezzet olduğu için hemen her restoranda bulunmaktadır. Arpa şehriyeyle yapılan bu lezzetli yemeğin kendine has yöresel baharatlarla tatlandırıldığı özel teknikler bulunmaktadır.

  • 19.01.2019
  • 1
  • 162
YORUMLAR
    Cansu Akyüz 28 Nisan 2019, 02:08

    Dost ülke Katar çok şahane görkemli bir bölgedir, herkesin bir gün mutlaka buraya gitmesini önerir ve vize istemediklerini not olarak geçerim buraya. Katar’a giderseniz ATV motorlarına binmeden dönmeyin sakın o zevki orada yaşamalısınız kesinlikle.

    Yanıtla
YORUM YAZ