Macaristan Gezilecek Yerleri

Orta Avrupa ülkeleri arasında gezilecek yerleri bakımından en ilginç mekanlara ve tarihi eserlere sahip olan Macaristan gezilecek yerleri ülkeye gelen turist sayısı bakımından da oldukça yüksek sayıya sahip bir ülkedir. Bu sayıyla Macaristan dünya üzerinde turist çeken ve tatil için en çok tercih edilen popüler ülkeler arasında ilk 20 arasında yer almakta olup gelen turistler ülkeden memnun ayrılmaktadır.

macaristan gezilecek yerler
Ülkede en çok ziyaret edilen yerler arasında Aziz Stephen Bazilikası ve Matthias Church bulunmakla birlikte özellikle tarihi yapılar olarak pek çok güzel eser ziyaret için gelecek olanları beklemektedir. Bu yapıların büyük bir çoğunluğu ise UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış olup daha uzun yıllar ziyaretçilerine ev sahipli yapacaktır.

Macaristan Nerede Kalınır

Orta Avrupa Karpatlar bölgesinde yer alan Macaristan ülkeye gelenlerin nerede kalınır sorusuna farklı bütçelere hitap edecek şekilde çok farklı alternatifler sunmaktadır. Ülkeye gezmeye gelenlerin konaklama için genellikle seçtikleri şehir ülkenin başkenti Budapeşte olup burada da yine her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunulmaktadır.

macaristan nerede kalınır
Budapeşte şehrine gelenlere lüks ve pahalı otelde konaklamak isterse bu konuda tavsiye edilen yer Budavar Bölgesi olmakta uygun fiyata konaklama isteyenlere ise Peşte denilen bölgede pansiyon ve uygun otel seçenekleri sunulmaktadır. Lüks ve köklü otellerden biri olarak Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest örnek gösterilebilmek ile birlikte bu otel 1906 yılında inşa edilmiş olup 2004 yılında günümüzdeki haline kavuşmuş ve otel olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Macaristan Tur Paketleri

Avrupa tatiline çıkmak isteyenlerin ilk seçenekleri arasında yer alan Macaristan için pek çok tur şirketi farklı rotalarda tur paketleri hazırlayarak bu ülkenin tüm güzelliklerini ziyaretçilere sunmak üzere çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizden en çok İstanbul çıkışlı olarak yapılan turlar arasında uçakla yapılan yolculuk seçeneklerinin yanı sıra otobüsle de Macaristan tur paketleri hazırlanmaktadır.

macaristan tur paketleri
Turlar arasında konaklama günübirlik geziler mutlaka görülmesi gereken yerlerin gezilmesi ve yöresel yemeklerin tadılması gibi olmazsa olmazların gerçekleştirildiği farklı fiyatlı seçenekler bulunmaktadır. Bu turlardan birinde Orta Avrupa turu şeklinde yapılan turda uçakla yolculuk yapılması söz konusu olurken 7 gece 8 gün ülkede kalınmaktadır.

Macaristan Tarihi Yerler

Günümüz itibariyle dünyanın en popüler gezi durakları arasında yer alan Macaristan, etkili bir tarihi dokusu bulunan ve çok sayıda turistik yerlere ev sahipliği yapan bir ülke konumundadır. Macar sanat koleksiyonunun eşsiz eserlerine ev sahipliği yapan Buda Kalesi, kendine özgü mimari dokusuyla zihinlerde iz bırakmayı başarmaktadır.

macaristan tarihi yerler
İçerisinde gotik tarzındaki sunakların yanı sıra çok sayıda farklı özelliğe sahip heykellerin bulunuyor olması ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

Macaristan Parlamento Binası

1904 yılı itibariyle inşa edilmiş olan Parlamento Binası başkent Budapeşte sınırları içerisinde yer aldığı için şehrin simge yapıları arasında yer almaktadır. Günümüz itibariyle ulusal meclisin de içinde yer aldı bu tarihi bina, ülkenin en popüler uğrak yerleri arasında yer aldığı için çok sayıda turistin ilgisini de çekmektedir.

macaristan parlamento binası
315 metre yüksekliğindeki parlamento binasının neogotik mimari tarzının tüm özelliklerini yansıtıyor olması, ziyaretçiler tarafından beğeniliyor olmasının en temel sebepleri arasında yer almaktadır.

Macaristan Kahramanlık Meydanı

Budapeşte şehir merkezinde yer alan bu Kahramanlık Meydanı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Macaristan ülkesinin simgesi konumunda bulunan bir tarihi yapı olduğu bilinmektedir.

macaristan kahramanlık meydanı
1896 yılı itibariyle inşa edilmiş olan Kahramanlık Meydanı, Macaristan ülkesini kuran 7 farklı kabilenin liderlerinin heykelleriyle süslü olduğu da bilinmektedir.

Macaristan Matthias Kilisesi

Gotik mimari tarzının güzel örneklerinden birisi olan tarihi Matthias Kilise binası 1255 yılı itibariyle inşa edilmiştir.

macaristan matthias kilisesi
İlk inşa edildiği günden günümüze kadar geçen süre içerisinde sürekli restore edilen Matthias Kilisesi, tam bir tarihi yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

Macaristan Yemekleri

Kendine özgü yemekleriyle tanınan Macaristan çok sayıda farklı lezzeti içeriğinde barındıran oldukça zengin bir mutfağa sahip olduğu içim çok sayıda yöresel yemeğe ev sahipliği yapmaktadır. Paprika ülkenin en tanınan yemeği olduğu için ülkeyi ziyarete gelen turistler tarafından sıklıkla tercih edilmek birlikte, ağızlarda bıraktığı lezzet bakımından mükemmel olarak sınıflandırılmaktadır.

macaristan yemekleri
Ülkenin aşırı lezzetli ve doyurucu yiyeceği ise Langos adı verilen atıştırmalık olduğu bilindiği için hemen her restoranda bu sıra dışı yemek rahatlıkla bulunmaktadır. Esasında Langos bizdeki pideye benzemekle birlikte pizzayı andıran bir görünüme de sahip olduğu bilinmektedir.

  • 10.03.2019
  • 0
  • 78
YORUMLAR
YORUM YAZ