Moldova Gezilecek Yerleri

Moldova Gezilecek Yerleri

1991 yılından itibaren bağımsız bir yapıya kavuşan Moldova gezilecek yerleri noktasına seyahat edecek ziyaretçiler için Moldova gezilecek yerleri keşfedebilme hususunda farklı seçenekler bulunmaktadır. Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu yörede yerel halk haricinde Ukrayna ve Rusya vatandaşları da yaşamını sürdürmektedir. Kültür ve tarih turizmine ilgi duyan ziyaretçiler için Moldova gezilecek yerleri görülmeye değer rotalar arasında yer alan ve başkent Balti sınırları içerisinde yer alan Elena Katedrali ön planda yer almaktadır.

moldova gezilecek yerleri

1924 yılı içerisinde imar çalışmalarına başlangıç yapılan katedralin mimari tarzında Neo-Bizans tarzı kullanılmıştır. Moldova gezilecek yerler arasında ulusal statüye sahip olan ilk tiyatro binası olması nedeni ile dikkat çeken Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu, görülmeye değer bir diğer rota olarak karşımıza çıkmaktadır.

Moldova noktasına farklı ülkelerden gelen ve bölgede birkaç gün konaklamak isteyen misafirler için Moldova nerede kalınır hususunda farklı alternatifler bulunmaktadır. Farklı zevklere ve bütçelere hitap edecek şekilde değişkenlik gösteren kalite anlayışı ile hizmet sunan otel ve konaklama tesisleri ile ilgili yapılacak araştırma faaliyetleri sonucunda en uygun tercihi yapabilmek mümkündür.

moldova nerede kalınır

Kişinev şehrinin merkezi noktalarına yakın bir mesafede yer alan New Apartment ve Paris İn TheHeart Of Chisinau gibi otellerin yanı sıra uygun fiyat seçenekleri ile misafirlerini ağırlayan Suisse Hotel gibi tesisler mevcuttur. Arzu eden misafirler şehirlerin farklı noktalarında hizmet veren evleri veya odaları kiralamak sureti ile konaklama ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Zaman içerisinde Moldova noktasına artış gösteren müşteri ilgisi birlikte uluslararası düzeyde hizmet veren seyahat acenteleri tarafından çeşitli Moldova tur paketleri misafirlerin beğenisine sunulmuştur. Balti ve Kişinev gibi şehirleri içeren tur kapsamında konaklama ve uçak bileti gibi masraflar acenteler tarafından karşılanmaktadır. Rusya ve Polonya gibi farklı ülkeleri de içeren tur konseptlerinde konaklama günlerinin sayısında yaşanan artış ile birlikte, talep edilen ücretlerde de artış yaşanması söz konusu olmaktadır.

moldova tur paketleri

Çift kişilik odada konaklamak suretiyle katılım gösteren misafirlerden yaklaşık olarak 350 Euro ücret talep edilmekte olup etkinliklere tek başına gelen katılımcılardan daha yüksek ücret talep edilmesi söz konusu olmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar gelen kültürel yapısı ile ön plana çıkan bölgede görülmeye değer Moldova tarihi yerleri keşfederek oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkün olmaktadır.

moldova tarihi yerleri

Ülkede ön plana çıkan tarihi merkezler içerisinde Kişinev sınırları içerisinde yer alan Etnografya ve Doğa Tarih Müzesi ile Water Tower gibi yapıların yanı sıra Saint Nicholas Kilisesi bulunmaktadır.

Ülkenin en eski müzesi olan tarihi yapı Moldova Etnografya ve Doğan Tarih Müzesi 1889 yılından bu yana hizmet vermektedir.

moldova etnografya ve doğa tarih müzesi

Baron Stuart tarafından kurulan Etnografya ve Doğa Tarih Müzesi içerisinde ülkede yetişen bitkiler ve insan kültürüne ait giysi, eşya gibi unsurlar ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Kişinev kentinin Bodoni Caddesi içerisinde yer alan Moldova Water Tower 1892 yılında Bernardazzi tarafından başlatılan çalışmalar doğrultusunda imar edilmiştir. Geçmiş dönemlerde bölgeye suyun dağıtılması amacı ile kullanılan yapı, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

moldova water tower

Yapı içerisinde şehrin tarihini yansıtan birçok eser sanatseverler ile buluşturulmaktadır. Yörenin en turistik mekanlarından birisi olan yapı içerisinde keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür.

Başkent Balti sınırları içerisinde yer alan dini mimari yapılar içerisinde ön plana çıkan Moldova Saint Nicholas Kilisesi 1700’lü yıllar içerisinde imar edilmesi nedeni ile ülke içerisindeki en eski yapılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

moldova saint nicholas kilisesi

Kilise içerisinde zamanla birtakım deformasyonlar meydana gelmiş olsa da 1995 yılında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu yeri ve sofraları süsleyen Moldova yemekleri incelediğimiz takdirde de bu kültürlerin etkisini görebilmek mümkün olmaktadır. Oldukça zengin bir mutfak kültürü bulunan yörede yemeklerin ucuz ve lezzetli bir yapıya sahip olması dikkat çekmektedir. Çeşitli sebzeler ile harmanlanan sosislerin servis edilmesi ile sofraları süsleyen Mititei adlı yemek ülke mutfağında yoğun bir şekilde tüketilmektedir.

moldova yemekleri

Domuz eti kullanılarak hazırlanan ve içerisinde elmalı sos da barındıran yahni yemeği de ülke mutfağında öne çıkan bir diğer lezzet olarak dikkat çekmektedir. Bölgede şarap üretimi oldukça yaygın bir şekilde gerçekleştirilmekte olup Aligote ve Riesling adını verdikleri şarap türleri bulunmaktadır.

Yorumlar (1)
  • HA
    Harun
    1 sene ago
    Her ülkenin kendine ayrı güzelliği varken Moldova'nın kendine ayrı geceleri var aslında, herkes akması için her şehri ayrı bir güzellik içerisinde. Bu kadar Moldova'yı öveceğim aklıma bile gelmezken sizinde anlatımız ile dahada bilgi edindim artık.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon