Norveç Gezilecek Yerleri

Norveç Gezilecek Yerleri

İskandinav Yarımadasının batı kısmında yer alan Norveç Gezilecek yerleri ve doğal güzellikleri ve ilginç binaları ile gezi rehberi konusunda oldukça farklı alternatifler sunabilmektedir. Norveç ekonomik hayatın oldukça iyi olması ve yaşam şartları konusunda halkına çok güzel şartlar sunması sebebiyle, son yılların en çok göç alan ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

norveç gezilecek yerlerÜlkenin kuzey kesimi ile güney kesiminde çok farklı iklim şartları yaşanmakta olup, kuzey kesiminde gün uzunluğunun 20 saat olduğu bölgeler bulunmaktadır. Norveç sınırları içerisinde kuzey ışıkları denilen tabiat olayının en iyi izlendiği yer olan Tromso, bu ülkeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Bunun yanında ülkenin daha önce Vikinglerin başkenti olan şehri Trondheim tarihi eserleri ve kültür mirasları ile gezilmesi gereken bir diğer önemli şehri olarak bilinmektedir.

Farklı ve oldukça ilginç tabiat manzaraları ve mimari yapıları görmek üzere Norveç ziyaretinde bulunanlar için konaklama konusunda farklı bölgelerde farklı bütçelere göre uygun konaklama alanları bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Oslo konaklama konusunda ülkeye gelenlerin en çok tercih ettikleri şehir olup, bu şehirde de Karl Johans Gate bölgesi konaklama merkezi olarak seçilmektedir.

norveç nerede kalınırBu bölgede hizmet veren oteller arasında en lüks olanlardan biri olan Scandic Victoria adlı hotel, dört yıldızlı olup bir gecelik fiyatları 195 Euro ile 250 Euro arasında değişmektedir. Grünerlokka bölgesi ise konaklama konusunda çok fazla tercih edilen bir diğer bölge olup bu bölgede yer alan PS Hotel, 75 Euro ile 135 Euro arasında değişen fiyatları ile oldukça uygun konaklama seçenekleri arasında yer alıyor.

İskandinav ülkeleri arasında Norveç için tur firmaları tarafından özel gezi paketleri hazırlanarak tatil için, farklı seçenek arayanlara sunulmakta, bu turlar içerisinde en çok yapılan turlar İskandinav tur paketleri olarak düzenlenmekte ve Norveç ile ilgili gezilecek yerlerden en önemli şehirler bu tur paketlerine konulmaktadır. Bu turlar içerisinde sadece Norveç değil diğer İskandinav ülkelerinde bulunan Stockholm ve Karlstad şehirleri başta olmak üzere, Oslo ve Kopenhag gibi farklı ülkeler ve farklı şehirler de gezilmektedir.

norveç tur paketleriBu turun fiyatı kişi başı 799 Euro olarak belirlenmiş olup, fiyat konaklama için seçilen otellerin kalitesine ve verdikleri hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Bu bölgeye yapılan turlardan bir diğeri ise Kuzey Işıkları tur paketleri olarak adlandırılan tur olup, bu turda da Norveç şehirlerinin yanında diğer İskandinav ülkeleri ve şehirleri de pakette yer almaktadır. Bu turun fiyatı ise günlük kişi başı 899 Euro olarak belirlenmiştir ve erken rezervasyonda bu fiyatlarda farklılıklar olabilmektedir.

Kuzey Avrupa ülkeleri arasında gelişmişlik ve ekonomik refah bakımından en iyi olan ülkeler arasında olan Norveç tarihinde, Vikinglerin yaşadığı ülke olarak bilinmektedir. Oldukça eski yapıların bulunduğu Norveç içinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Akershus Kalesi ve Royal Sarayı, en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılar arasında bulunmaktadır.

norveç tarihi yerleriVikinglerin burada yaşarken yapmış oldukları pek çok eser ile Trondheim şehrinin Pazar yerinde yapılan kazıda bulunan gemi kalıntıları Viking hayranları tarafından çok fazla ziyaret edilmektedir. Gemi kalıntıları içerisinde yer alan mezarın bu bölgede yaşamış olan ve Hristiyanlığı Norveç’e getiren Viking kral Olaf Haraldssona ait bir kalıntı olduğu söylenmektedir.

Başkent Oslo da Bygdoy Yarımadası içinde yer alan Viking Gemi Müzesi Vikinglere ait pek çok tarihi eserin bulunduğu bir müzedir. Müzede aynı zamanda Norveç tarihinde denizcilik adına yapılmış olan ürünler de bulunmakta ve sergilenmektedir.

norveç viking gemi müzesiBu merkezde Vikinglere ait pek çok gemi kalıntısının yanında bu kalıntıların en önemlisi olarak dünyanın en büyük gemi kalıntısı olan Oseberg adlı gemi, müzenin en önemli eseri olarak değerlendirilmektedir.

Oslo merkezde yer alan Royal Sarayı Karl Johans kapısı, tarafında yer almakta ve oldukça görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

norveç royal sarayıSaray Bellevue adlı bölgede 1814 yılında inşa edilmiş olup burası Norveç için merkez kabul edilen bir saray olarak pek çok kral tarafından resmi Kraliyet Sarayı olarak kullanılmıştır.

Oslo şehrini korumak üzere inşa edilmiş olan Akershus Kalesi koruma özelliği çok iyi olan bir Orta Çağ kalesi olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllar Oslo şehrini koruma görevini yerin e getirmiş olan kale, bir dönem hapishane olarak kullanılmış ve sonrasında yenilenmiştir.

norveç akershus kalesiKale 17.yüzyılda yenilenerek Rönesans Dönemine ait mimari özelliklerle yeniden askeri amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Balıkçılığın çok yaygın olduğu ve çok fazla balık çeşidinin bulunduğu Norveç, yemekler konusunda balığın etkisinde kalmış bir mutfak olarak bilinmektedir. Balık yemeklerinde balığın yanında patates ve brokoli gibi haşlanmış sebzeler ve bunların üzerine konulan özel soslar bulunmaktadır.

norveç yemekleriNorveç mutfağının en çok bilinen yemeklerinden biri ise haşlanarak hazırlanan kuzu güveç ile yanında lahana ile servis yapılan farikal adlı yemektir. Ayrıca ren geyiği ve Kanada geyiğinin rosto haline getirilmesi ile hazırlanan et yemeği de özel ve yöresel yemekler kategorisinde yer almaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon