Norveç Gezilecek Yerleri

İskandinav Yarımadasının batı kısmında yer alan Norveç Gezilecek yerleri ve doğal güzellikleri ve ilginç binaları ile gezi rehberi konusunda oldukça farklı alternatifler sunabilmektedir. Norveç ekonomik hayatın oldukça iyi olması ve yaşam şartları konusunda halkına çok güzel şartlar sunması sebebiyle, son yılların en çok göç alan ülkeleri sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

norveç gezilecek yerler
Ülkenin kuzey kesimi ile güney kesiminde çok farklı iklim şartları yaşanmakta olup, kuzey kesiminde gün uzunluğunun 20 saat olduğu bölgeler bulunmaktadır. Norveç sınırları içerisinde kuzey ışıkları denilen tabiat olayının en iyi izlendiği yer olan Tromso, bu ülkeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Bunun yanında ülkenin daha önce Vikinglerin başkenti olan şehri Trondheim tarihi eserleri ve kültür mirasları ile gezilmesi gereken bir diğer önemli şehri olarak bilinmektedir.

Norveç Nerede Kalınır

Farklı ve oldukça ilginç tabiat manzaraları ve mimari yapıları görmek üzere Norveç ziyaretinde bulunanlar için konaklama konusunda farklı bölgelerde farklı bütçelere göre uygun konaklama alanları bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Oslo konaklama konusunda ülkeye gelenlerin en çok tercih ettikleri şehir olup, bu şehirde de Karl Johans Gate bölgesi konaklama merkezi olarak seçilmektedir.

norveç nerede kalınır
Bu bölgede hizmet veren oteller arasında en lüks olanlardan biri olan Scandic Victoria adlı hotel, dört yıldızlı olup bir gecelik fiyatları 195 Euro ile 250 Euro arasında değişmektedir. Grünerlokka bölgesi ise konaklama konusunda çok fazla tercih edilen bir diğer bölge olup bu bölgede yer alan PS Hotel, 75 Euro ile 135 Euro arasında değişen fiyatları ile oldukça uygun konaklama seçenekleri arasında yer alıyor.

Norveç Tur Paketleri

İskandinav ülkeleri arasında Norveç için tur firmaları tarafından özel gezi paketleri hazırlanarak tatil için, farklı seçenek arayanlara sunulmakta, bu turlar içerisinde en çok yapılan turlar İskandinav tur paketleri olarak düzenlenmekte ve Norveç ile ilgili gezilecek yerlerden en önemli şehirler bu tur paketlerine konulmaktadır. Bu turlar içerisinde sadece Norveç değil diğer İskandinav ülkelerinde bulunan Stockholm ve Karlstad şehirleri başta olmak üzere, Oslo ve Kopenhag gibi farklı ülkeler ve farklı şehirler de gezilmektedir.

norveç tur paketleri
Bu turun fiyatı kişi başı 799 Euro olarak belirlenmiş olup, fiyat konaklama için seçilen otellerin kalitesine ve verdikleri hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Bu bölgeye yapılan turlardan bir diğeri ise Kuzey Işıkları tur paketleri olarak adlandırılan tur olup, bu turda da Norveç şehirlerinin yanında diğer İskandinav ülkeleri ve şehirleri de pakette yer almaktadır. Bu turun fiyatı ise günlük kişi başı 899 Euro olarak belirlenmiştir ve erken rezervasyonda bu fiyatlarda farklılıklar olabilmektedir.

Norveç Tarihi Yerleri

Kuzey Avrupa ülkeleri arasında gelişmişlik ve ekonomik refah bakımından en iyi olan ülkeler arasında olan Norveç tarihinde, Vikinglerin yaşadığı ülke olarak bilinmektedir. Oldukça eski yapıların bulunduğu Norveç içinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Akershus Kalesi ve Royal Sarayı, en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılar arasında bulunmaktadır.

norveç tarihi yerleri
Vikinglerin burada yaşarken yapmış oldukları pek çok eser ile Trondheim şehrinin Pazar yerinde yapılan kazıda bulunan gemi kalıntıları Viking hayranları tarafından çok fazla ziyaret edilmektedir. Gemi kalıntıları içerisinde yer alan mezarın bu bölgede yaşamış olan ve Hristiyanlığı Norveç’e getiren Viking kral Olaf Haraldssona ait bir kalıntı olduğu söylenmektedir.

Norveç Viking Gemi Müzesi

Başkent Oslo da Bygdoy Yarımadası içinde yer alan Viking Gemi Müzesi Vikinglere ait pek çok tarihi eserin bulunduğu bir müzedir. Müzede aynı zamanda Norveç tarihinde denizcilik adına yapılmış olan ürünler de bulunmakta ve sergilenmektedir.

norveç viking gemi müzesi
Bu merkezde Vikinglere ait pek çok gemi kalıntısının yanında bu kalıntıların en önemlisi olarak dünyanın en büyük gemi kalıntısı olan Oseberg adlı gemi, müzenin en önemli eseri olarak değerlendirilmektedir.

Norveç Royal Sarayı

Oslo merkezde yer alan Royal Sarayı Karl Johans kapısı, tarafında yer almakta ve oldukça görkemli yapısı ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

norveç royal sarayı
Saray Bellevue adlı bölgede 1814 yılında inşa edilmiş olup burası Norveç için merkez kabul edilen bir saray olarak pek çok kral tarafından resmi Kraliyet Sarayı olarak kullanılmıştır.

Norveç Akershus Kalesi

Oslo şehrini korumak üzere inşa edilmiş olan Akershus Kalesi koruma özelliği çok iyi olan bir Orta Çağ kalesi olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllar Oslo şehrini koruma görevini yerin e getirmiş olan kale, bir dönem hapishane olarak kullanılmış ve sonrasında yenilenmiştir.

norveç akershus kalesi
Kale 17.yüzyılda yenilenerek Rönesans Dönemine ait mimari özelliklerle yeniden askeri amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Norveç Yemekleri

Balıkçılığın çok yaygın olduğu ve çok fazla balık çeşidinin bulunduğu Norveç, yemekler konusunda balığın etkisinde kalmış bir mutfak olarak bilinmektedir. Balık yemeklerinde balığın yanında patates ve brokoli gibi haşlanmış sebzeler ve bunların üzerine konulan özel soslar bulunmaktadır.

norveç yemekleri
Norveç mutfağının en çok bilinen yemeklerinden biri ise haşlanarak hazırlanan kuzu güveç ile yanında lahana ile servis yapılan farikal adlı yemektir. Ayrıca ren geyiği ve Kanada geyiğinin rosto haline getirilmesi ile hazırlanan et yemeği de özel ve yöresel yemekler kategorisinde yer almaktadır.

  • 21.01.2019
  • 0
  • 212
YORUMLAR
YORUM YAZ