Özbekistan Gezilecek Yerleri

Orta Asya bölgesinde yer alan ve SSCB sonrası bağımsızlığına kavuşan Özbekistan gezilecek yerleri ziyaret edecek misafirler için Özbekistan gezilecek yerleri keşfedebilme sürecinde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan yörede, Özbekistan gezilecek yerleri başkent olarak kabul edilen Taşkent noktası başta olmak üzere birçok noktada bulunan tarihi ve kültürel güzellikleri ziyaret ederek farklı bir deneyim yaşayabilmek mümkün olmaktadır.

özbekistan gezilecek yerleri

19.yy içerisinde imar edilen ve Taşkent sınırları içerisinde yer alan Abdül Kasım Medresesi, mimari yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Medrese içerisinde günümüz koşulları itibari ile resim ve minyatür gibi birçok sanat dalı icra edilmektedir. Buhara bölgesinde yer alan Devlet Mimarlık Sanat Fakültesi ise 1922 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Özbekistan Nerede Kalınır

İş veya turistik ziyaret amacı ile Özbekistan bölgesine gelen misafirlerin konaklama ihtiyacını giderebilmesi adına Özbekistan nerede kalınır hususunda farklı seçenekler sunulmaktadır. 2 ay öncesinden rezervasyon işlemleri gerçekleştirildiği takdirde oldukça cazip seçenekleri yakalayabilmenin mümkün olduğu konaklama tesisleri içerisinde yer alan Real Taşkent ve Yasmin Otel gibi mekanlar, Taşkent merkezine yakın bir konumdadır.

özbekistan nerede kalınır

Bölgede cazip fiyat seçeneklerini görebilmenin mümkün olduğu Topchan Hostel gibi tesisler de yer almakta olup kentin farklı noktalarında konaklayabilmek mümkündür. Farklı zevklere ve bütçelere hitap edecek şekilde hizmet veren otel vb. konaklama tesisleri içerisinde en uygun seçeneği bulabilme adına kapsamlı bir şekilde araştırma yapılmasında yarar vardır.

Özbekistan Tur Paketleri

Özbekistan bölgesinde yerel olarak hizmet veren veya dünya çapında faaliyet gösteren seyahat acenteleri tarafından hazırlanan Özbekistan tur paketleri müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Standart olarak hazırlanan paketler içerisinde yer alan hizmetlerin kalitesine bağlı olarak talep edilen bedeller değişkenlik göstermektedir. Semerkant ve Taşkent gibi bölgeler başta olmak üzere yöre kültürünü yakından tanıma imkanı sağlayan turlarda müşterilerden yaklaşık olarak 2300 dolar ücret talep edilmesi söz konusudur.

özbekistan tur paketleri

Hazırlanan paket turları içerisinde bölgeyi tanıma imkanı sunan rehberlik ve ulaşım hizmetleri başta olmak üzere konaklama ve yemek masrafları da dahil edilmektedir. Bölgeye gelmek isteyen ziyaretçilerin bütçelerine ve zevklerine uygun paketleri araştırması faydalı bir hamle olacaktır.

Özbekistan Tarihi Yerleri

Özbekistan tarihi yerleri ile bölgenin çok sayıda tarihi ve kültürel yerleri bulunmakta olup bu güzelliklerin birçoğu Unesco tarafından koruma altına alınmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarabilen eserler, bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde rağbet görmektedir.

özbekistan tarihi yerleri

Bu mekanların arasında Ark Kalesi, Buhara Kalon Minaresi, Barak Han Medresesi gibi yapılar yer almaktadır.

Özbekistan Ark Kalesi

Eski dönemler içerisinde devlet yönetiminde kullanılan Özbekistan Ark Kalesi 4.yy’dan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 20 metre yüksekliğe sahip olan kule içerisinde konaklama odası, tophane ve hazine gibi bölümler yer almaktadır.

özbekistan ark kalesi

Kale, Buhara bölgesinin en eski yapılarından birisi olması nedeni ile dikkat çekici bir niteliğe sahiptir.

Özbekistan Buhara Kalon Minaresi

1127 yılı içerisinde Karahanlılar tarafından imar edilen Özbekistan Buhara Kalon Minaresi 48 metre yüksekliğe sahip olması nedeni ile ön planda yer almaktadır. Minare içerisinde 13 kuşağa ait desen ve şekiller yer alması nedeni ile bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

özbekistan buhara kalon minaresi

Yapı, Buhara bölgesinde mutlaka görülmesi gereken noktalar içerisinde kendine yer edinmektedir.

Özbekistan Barak Han Medresesi

Taşkent şehri sınırları içerisinde yer alan Özbekistan Barak Han Medresesi bölgenin en büyük medresesi olup içerisinde farklı zaman dilimler imar edilen bölümler bulunmaktadır. Yapı içerisinde 15.yy’dan itibaren başlayan imar çalışmaları 16.yy sonlarına kadar sürmüştür.

özbekistan barak han medresesi

Medrese içerisinde yer alan mavi renkli kubbeler, bölgenin simge yapılarından birisi olmasına katkı sağlamıştır.

Özbekistan Yemekleri

Farklı kültürlerin etkisini bir arada görebilmenin mümkün olduğun Özbekistan yemekleri içerisinde pilav yemeğinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Buhara ve Semerkant gibi bölgelerde pişirilen pilav yemeklerinde, yöreye has teknikler ve malzemeler kullanılmaktadır. Pilav içerisinde koyun eti başta olmak üzere çeşitli tahılların ilave edilmesi söz konusudur.

özbekistan yemekleri

Ülkenin geleneksel yiyecekleri içerisinde yer alan ve et, patates gibi malzemeler ile hazırlanan Maş Horda, ülke sofralarını süsleyen ve yoğun bir şekilde tüketilen lezzetler içerisinde kendine yer edinmektedir. Nevruz törenlerine özel olarak hazırlanan ve içerisinde un ile sıvı yağ gibi malzemelerin bulunduğu Sümelek yemeği de tadılmaya değer bir diğer lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • 29.05.2019
  • 0
  • 163
YORUMLAR
YORUM YAZ