Slovakya Gezilecek Yerleri

Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Slovakya bölgesine gerçekleştirilecek turistik ziyaretler dahilinde, ülkede bulunan Slovakya gezilecek yerleri keşfetme fırsatı elde edilmektedir. Kültürel ve tarihi zenginlikleri ile ön plana çıkan ülkeye yapılacak seyahatler ile birlikte oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkün olmaktadır. Slovakya gezilecek yerleri içerisinde Başkent Bratislava bölgesinde yer alan ve şehrin simge yapıları arasında kendine yer edinen Bratislava Kalesi, 9.yy döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

slovakya gezilecek yerleri

Savaş dönemleri başta olmak üzere belirli zaman dilimleri içerisinde zarar gören kalede başlatılan restorasyon çalışmaları eserin korunmasını mümkün hale getirmiştir. Slovakya gezilecek yerler araştırmasında ülkenin kuzeybatı kesiminde yer alan Ziline şehrinde bulunan dini bir yapı olarak dikkat çeken Aziz Stephen Kilisesi, bu alanda ülkenin en eski yapılarından birisi olma özelliğine sahiptir.

Slovakya Nerede Kalınır

Slovakya bölgesine gelen misafirler için konaklama ihtiyacının karşılanması noktasında ortaya çıkan Slovakya nerede kalınır hususu ile ilgili olarak farklı seçenekler sunulmaktadır. Farklı bölgelerden gelen pek çok ziyaretçinin ilgi odağı konumunda yer alan başkent Bratislava bölgesi, başta olmak üzere ülke içerisinde farklı noktalarda hizmet veren tesisler yer almaktadır.

slovakya nerede kalınır

Her bütçeye ve zevke uygun olacak şekilde hizmet sunan oteller içerisinde şehir merkezine yakın bir konumda yer alan ve ulaşım açısından kolaylıklar sağlayan Apartman Dobra Lira ve Old Town Apartment gibi seçenekler mevcuttur. Cazip fiyat seçenekleri ile konaklama ihtiyacını karşılamak isteyen müşteriler için hizmet sunan Patio Hostel gibi seçenekler bulunmaktadır.

Slovakya Tur Paketleri

Slovakya bölgesini de kapsayacak şekilde Orta Avrupa rotasına yönelik olarak satışa sunulan Slovakya tur paketleri içerisinde pek çok harcama kalemi seyahat acenteleri tarafından karşılanmaktadır. Başkent Bratislava bölgesi başta olmak üzere ülke içerisindeki belirli noktaları keşfedebilme fırsatı sağlayan turlarda uçak bileti ve otel konaklamaları, seyahat acenteleri tarafından planlanmaktadır.

slovakya tur paketleri

Bölgeye gerçekleştirilecek ziyaretlerde dönemsel olarak farklılık arz eden müşteri taleplerine bağlı olarak farklı fiyatların talep edilmesi söz konusudur. 7 gün 8 gece konsepti ile gerçekleştirilen Slovakya turlarında çift kişilik odalarda kalacak olan müşterilerden kişi başına yaklaşık olarak 420 Euro ücret talep edilmekte ve tek kişilik odada kalmak isteyen katılımcıların daha yüksek bedel ödemesi gerekmektedir.

Slovakya Tarihi Yerleri

Tarihi ve doğal yerleri ile ön plana çıkan Slovakya tarihi yerleri araştırmaları ile bu bölgeye gerçekleştirilecek ziyaretlerde oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkün olmaktadır.

slovakya tarihi yerleri

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bölgede görülebilecek rotalar arasında St. Martin Katedrali, Devin Kalesi ve St. Mary Meydanı bulunmaktadır.

Slovakya St. Martin Katedrali

Ülkenin en büyük ve en eski katedrali olan Slovakya St. Martin Katedrali 14.yy içerisinde imar edilmiştir. Gotik tarzı mimari üslup çerçevesinde inşa edilen katedral içerisinde geçmiş dönemlerde birçok Kralın taç giyme törenleri gerçekleştirilmiştir.

slovakya st martin katedrali

Katedral içerisinde belirli dönemlerde yapılan planlamalar dahilinde ayin törenleri düzenlenmekte ve bu törenlere katılmak isteyenlerin önceden başvuru yapması gerekmektedir.

Slovakya Devin Kalesi

Oldukça köklü bir geçmişi bulunan Slovakya Devin Kalesi tarihi dönemler boyunca pek çok uygarlığın hakimiyeti altında kalmıştır. İdari merkez olarak geçmiş dönemlerde önemli bir yeri bulunan kale, günümüz koşulları itibari ile müze olarak hizmet vermektedir.

slovakya devin kalesi

Kale içerisinde yürüyüş yapabilme ve bisiklete binebilme gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Slovakya St. Mary Meydanı

Ziline kenti sınırları içerisinde yer alan Slovakya St. Mary Meydanı 1987 yılında alınan karar doğrultusunda koruma altında bulunmaktadır. Anıt meydan niteliğine sahip olan bölgede tarihe ilgi duyan ziyaretçilerin oldukça güzel bir şekilde vakit geçirebilmesi mümkün olmaktadır.

slovakya st mary meydanı

Meydan ile ilgili olarak dile getirilen efsaneler de bölgenin rağbet görmesine katkı sağlamaktadır.

Slovakya Yemekleri

Macaristan ve Avusturya kültürlerinin etkilerini görebilmenin mümkün olduğu Slovakya yemekleri sofraları süsleyen her zevke hitap edecek şekilde zengin seçeneklere sahiptir. Kaz ve domuz eti gibi malzemeler ile birlikte patates ve un gibi ürünler ülke mutfaklarında yoğun olarak tüketilmektedir. Biftek ve çeşitli sebzeler ile hazırlanan, oldukça baharatlı bir yemek olan Gulaş yemeği ülke sofralarında yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

slovakya yemekleri

Özellikle Noel dönemlerinde hazırlanan ve birçok restoran tarafından servis edilen, bir tür lahana çorbası niteliğine sahip olan Kapustnica da tadılmaya değer bir diğer lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Kızarmış ekmek ve peynir gibi malzemelerin harmanlanması ile elde edilen Langos da oldukça rağbet gören bir yemektir.

  • 25.05.2019
  • 0
  • 139
YORUMLAR
YORUM YAZ