Tayland Gezilecek Yerleri

Güneydoğu Asya ülkelerinden bir tanesi olan Tayland gezilecek yerleri ile eşsiz güzellikte doğası tarihi, kültürel zenginlikleri ve birbirinden güzel sahilleri ile uzun yıllardan bu yana turistlerin ilgisini çekmektedir. Tayland gezilecek yerleriyle aklımıza gelecek çok sayıda yapı ve güzellik bulunsa da aslında ilk sıraya genellikle ülkenin başkenti konumunda bulunan Bangkok kenti gelmektedir.

tayland gezilecek yerleri
Chiang Rai ise ülkenin en kuzey ucunda bulunan ve Laos ile Myanmar ülkelerine komşu sıra dışı güzelliği olan bir kenttir. Temelleri günümüzden çok öncesinde 1350 yıllarında atılan Ayuthaya, Siyam körfezine dökülen üç adet nehrin kesişinde bulunan olağanüstü güzellikte olan ve her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan bir adadır.

Tayland Nerede Kalınır?

Harika doğası el ve göz değmemiş güzellikleri ile dünyanın dört bir tarafından çok sayıda turist ağırlayan Tayland nerede kalınır denilince akla çok sayıda durak ve kalınabilecek nokta gelir, çünkü ülke doğasının yanında misafirperver ve dost canlısı insanları sayesinde de memnuniyet uyandırmaktadır. Güney Pattaya bölgesi turistler için en elverişli durak konumunda olup, denizi plajı ve birbirinden güzel otelleri ile insanları etkilemektedir.

tayland nerede kalınır
Güney Pattaya bölgesinde konaklama kararı alan ziyaretçiler için, Lüks Otel fiyatları 1000 TL civarına kadar çıkarken orta seviye oteller ise genellikle 150 ile 500 TL değerleri arasında değişkenlik gösterir. Ülkenin başkenti olan Bangkok ise Melekler Şehri namına sahip doğal büyüsü ve eğlence hayatı ile ziyaretçilerine keyifli zamanlar yaşatmaktadır. Lüks otellerin fiyatı 400 ile 2500 TL arasında değişirken orta güzellikte olan ortamlar için ise ziyaretçilerden 300 ile 1200 TL arasında ücret talep edilmektedir.

Tayland Tur Paketleri

Asya ve Uzakdoğu Turları altında ziyaretçilere hazırlanan Tayland tur paketleri genel olarak, ülkesinin en çok ilgi gören kentleri ve eşsiz güzelliğe sahip eğlence durakları arasında keyifli geziler ve tur organizasyonları planlanmaktadır. Ortalama olarak bir hafta şeklinde düzenlenen turlarla İstanbul çıkışlı olacak şekilde Bangkok ve Phuket Adaları gibi en çok beğenilen duraklar tercih edilmektedir.

tayland tur paketleri
1049 ABD doları karşılığında İstanbul çıkışlı 7 gün süreli Bangkok turuna katılma heyecanını rahatlıkla yaşayabilirsiniz üstelik otel konaklamaları kahvaltı rehber eşliğinde şehir turu gezileri otele yerleştirme hizmetleri de ücrete dahil bir şekilde sunulmaktadır. Erken rezervasyon halinde daha da uygun bir fiyata turdan yararlanma ihtimaliniz bulunur ayrıca tur planlamaları genellikle Doha aktarmalı olarak İstanbul üzerinden Tayland istikametine doğru yapılmaktadır.

Tayland Tarihi Yerleri

Khemer İmparatorluğu tarafından günümüzdeki temelleri ilk kez atılan Tayland tarihi yerleri günümüzde Hindistan ve Çin bölgesinin kültürel ve coğrafi kimi özelliklerini taşımaktadır.

tayland tarihi yerleri
Çok sayıda ziyaretçi tarafından düzenli bir şekilde ziyaret edilen Tayland, tarihi yapıları denilince aklımıza ilk olarak Wat Mahathat Ancient City ve Sukhothai Historic City gibi yapılar gelmektedir.

Tayland Wat Mahathat Ancient City

Tayland yerli halkının büyük kısmının sahip olduğu Buda inancında kutsal olarak kabul edilen Buda heykelinin, bir ağaç içerisinde doğal bir şekilde yer alması şeklinde uzun yüzyıllardan bu yana varlığını koruyan Ayutthaya isimli kentte bulunan Wat Mahathat Ancient City yapısıdır.

tayland wat mahathat ancient city
Buda heykelinin baş kısmının ağaç kökleri ile birlikte kök salmış şekilde görünmesi bir hayli dikkat çekici görünmektedir.

Tayland Phra That Doi Suthep Tapınağı

Tarihi olarak büyük bir geçmişe sahip olan Phra That Doi Suthep tapınağı 1383 yılında yapılmış olup, günümüzde şehrin en eski tapınağıdır.

tayland phra that doi suthep tapınağı
Şehrin en özel ve görkemli yapılarından bir tanesi olarak kabul edilen yapı günümüzde çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Tayland Chiang Mai

Yeni şehir veya olarak resmi dillerinde karşılığa sahip olan şehir 1296 yılında inşa edilerek Lan Na isimli krallığın Chiang Mai başkenti olmuştur.

tayland chiang mai
Şehir tarihi dokusu havalı mimarisi ve yapısıyla günümüzde çok sayıda turistin en gözde mekanları arasında yer almaktadır.

Tayland Yemekleri

Asya mutfağının geleneksel tatlarından esintilerin yer aldığı Tayland mutfağı, dünya genelinde en leziz 10 mutfak arasında kabul edilmektedir. Tayland yemekleri denilince akla gelebilecek güzelliğe sahip olan tatlardan bir tanesi de Tom Yum Goong isimli geleneksel çorbadır. Bol baharat içeriği ile hazırlanan çorbada limon otu mantar biber kimyon ile protein takviyesi de eklenerek leziz bir karışım hazırlanmaktadır.

tayland yemekleri
Pad Thai adı verilen geleneksel lezzetleri ise bol baharat unsurları ile beraber karides ya da büyükbaş hayvan etlerinden uygun olanı ile hazırlanan erişte türüdür. Yumurta unsuru öne çıkarılarak hazırlanan yemeğin en belirgin özelliği ise protein ve karbonhidrat karışımının başarılı bir şekilde işlenmesidir.

 

  • 19.03.2019
  • 0
  • 80
YORUMLAR
YORUM YAZ