Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye Gezilecek Yerleri

Coğrafik konumu itibariyle dünyanın en önemli noktalarından birinde yer alan Türkiye’de gezilecek yerler çok fazla olduğundan yerli ve yabancı turistlerin popüler rotalarından biridir. Türkiye sadece doğal güzelliklere sahip değildir. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı tarihi ve kültürel anlamda değerli çok sayıda mekana sahiptir. Geçmişindeki değerli medeniyetlerin izlerini bir hazine gibi saklayan ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her ili gezmeyi ve görmeyi hak etmektedir.

Türkiye Gezilecek Yerler

İklim şartlarının uygun olmasından dolayı doğal güzellikleri ülkemizi bir nakış gibi süslemektedir. Dünyanın farklı noktalarında reklamı çok fazla yapılan yerler vardır. Bu noktalara talep fazladır. Fakat ülkemizde o mekanlardan çok daha güzeli ve değerlisi olduğu unutulmadan tatil ve seyahat planları yapılmalıdır.

UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı 2150 metre yüksekliğiyle Adıyaman ili Kahta ilçesi sınırları içerisinde bulunan ülkemizin en değerli ören yerlerinden biridir. Milli parkta bulunan Nemrut Heykeli dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmektedir.

nemrut dağı milli parkı

Nemrut Heykeli’nin yanında kitabe ve anıt mezarlar bulunmaktadır. Kommagene Krallığı antik kentinin yer aldığı parkta kral Tümülüs ve heykelleri vardır.

Etkileyici güzellikleri ve eşsiz manzarası ile yerli ve yabacı turistlerin dikkatini çeken Kapadokya Peri Bacaları Nevşehir iline yedi kilometrelik mesafede yer alan doğal oluşumlardır. Farklı bir çağda ve dünyada yaşadığını hissetmek isteyenler için Kapadokya ilk sırada yer almalıdır.

kapadokya peri bacaları

Fotoğraf sanatçılarının mutlaka gelip çekim yaptıkları turistik alan kesinlikle gezilmeli ve görülmelidir.

Trabzon ilinin Maçka ilçesindeki Altındere Köyündeki sarp kayalıkların içine oyularak inşa edilmiş Sümela Manastırı halk arasında Meryem Ana ismiyle de anılan görülmesi gereken enfes bir mekandır.

trabzon'da sümela manastırı

Köye 300 metre uzaklıkta olan Sümela, tam manastır anlayışı ile yapılmıştır. Etrafında bulunan yeşillikler mekana farklı bir hava katmaktadır. Etrafındaki kayalıklardan kaynaklı siyah anlamına gelen Sümela adı verilmiştir.

Bizans İmparatoru birinci Jüstinyen tarafından katedral olarak inşa ettirilmiş olan Ayasofya Müzesi 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet hanın İstanbul şehrini fethinden sonra camiye çevrilmiştir. 1953 yılına kadar cami olarak hizmet vermiş olan Ayasofya bu tarihten itibaren müzeye çevrilmiştir.

ayasofya müzesi

Mozaiklerinin yapımında tonlarca altının kullanıldığı müze her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğunu yöneten padişahlara uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmış olan Topkapı Sarayı İstanbul ilinin Sarayburnu mevkiinde 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 80 bin metrekarelik bir alanda bulunan saray, 1924 yılında müzeye çevrilmiştir.

topkapı sarayı

Sarayın içinde 3 farklı bölüm vardır. Üç farklı bölümde Osmanlı padişahlarından kalma eşyalar ve tarihi eserler sergilenmektedir.

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yerini almış olan Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara ilinin Altındağ ilçesindeki Ankara Kalesi surları bünyesinde değerli arkeolojik eserleriyle hizmet vermektedir. Anadolu’daki kazılardan çıkarılan Paleolitik Çağdan günümüze kadar gelen birçok değerli eser sergilenmektedir.

anadolu medeniyetler müzesi

Müzenin tarihi atmosferini solumak için her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Dünyadan ve ülkemizden tatil ve seyahat amaçlı gelen turistleri nitelikli tatil köyleri ve doğal güzellikleri ile ağırlayan Akdeniz gezilecek yerler bakımından zengin olup mutlaka görülmelidir. Akdeniz Bölgesi, yaz, tatil, güneş ve kum denilince ilk akla gelen yerdir. Denizinin mavi ve berrak suları insanı cezb etmektedir. Deniz ve kumu tek başına yeterli olmasına rağmen bölge doğal ve kültürel güzellikle bakımından da etkileyicidir.

akdeniz gezilecek yerler

Şelaleleri, portakal bahçeleri, eşsiz mutfak lezzetleri ile Akdeniz keşfedilmesi gereken muhteşem bir yerdir. Bölgede yaşamış eski medeniyetlerden kalma antik kentleri tarih meraklılarına hitap etmektedir. Koyları, mağaraları, deniz feneri seyahatini keşif amaçlı düşünenleri mutlu etmektedir. Hem tatil yapıp hem de güzellikleri keşfetmek isteyenler Akdeniz yollarına düşmelidir.

Kıyıya 500 metre uzaklıktaki bir adacık üzerine kurulmuş olan Kız Kalesi Mersin ilinde ve Akdeniz Bölgesinde her yeri tarih kokan değerli alanlardan biri olduğundan çok fazla ziyaret edilmektedir.

kız kalesi

Kalenin içinde su kemerleri, sarnıçlar, kiliseler, kaleler, taş yollar, lahitler bulunmaktadır. Çevresinin uzunluğu 192 metre olan kale sekiz tane kule ile korunmuştur.

Yukarı bakıldığında suyun aksetmesiyle birlikte gerçekleşen renk kırılmasının görülebileceği aşağı doğru inildiğinde eşsiz güzelliğe sahip geçidin bulunduğu Damlataş Mağarası Antalya ilindedir.

damlataş mağarası

Doğal oluşumun sarkıt ve dikitlerden meydana gelen harika bir manzarası vardır. Şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan mağara toplam 200 metrekaredir. Mağaranın yüksekliği 15 metredir.

Kilikya medeniyetine başkentlik yapmış Tarsus kentinin geçmişinden kalan tarihi izlerini eksiksiz taşıyan Tarsus Evleri Akdeniz Bölgesinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir. Hoşgörü ve inancın şehri olan Tarsus, Akdeniz’in en eski yerleşim yerlerinden biridir.

tarsus evleri

Farklı inanç ve etnik grupların yaşadığı kentin yaşamını yansıtan evler eski şehrin surlarının içinde kalmıştır. 250’ye yakın evlerden büyük bir kısmı koruma altına alınmıştır.

Dünyanın en büyük üçüncü mozaik müzesi olma özelliğine sahip Hatay Arkeoloji Müzesi 1932 ile 1939 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen dönem eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

hatay arkeoloji müzesi

İlk ismi Antakya Arkeoloji Müzesidir. Müzede, Hellenistik, Hitit, Roma, Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir. 2011 yılında başlayan restorasyon 2014 yılında bitirilerek hizmetine devam etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında işgalci güçlerin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla 1922 yılında Alaaddin Caminde kurulan Antalya Müzesi Avrupa çevresinin en önemli müzelerindendir. Eserleri kayıt altına almakla görevlendirilen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulmuştur.

antalya müzesi

Ülkemizin en eski müzelerinden biri olan müze, bölgenin geçmişine ışık tutmaktadır. Bölgedeki alanlarda ve antik kentlerdeki kazılardan çıkarılan heyecan verici eserler sergilenmektedir.

Ülkemizin en kalabalık altıncı kenti olan Adana eski şehir merkezi olarak bilinen Tepedağ bölgesinde yer alan Atatürk Bilim ve Kültür Merkezi Seyhan Caddesi üzerinde hizmet vermektedir. Müze, Tepedağ Konağı, Atatürk Evi, Suphi Paşa Konağı veya Atatürk Müzesi olarak da bilinmektedir.

atatürk bilim ve kültür müzesi

Ulu Önder Atatürk 1923 yılında kente geldiğinde mekanda konaklamıştır. 1981 yılında müze olarak düzenlenmiştir.

Turizm ve kültürel anlamda çok değerli mekanlara ev sahipliği yapmakta olan Anadolu gezilecek yerler ve görülmesi gereken nefesleri kesen yerleri ile dikkatleri üzerine çeken muhteşem bir bölgedir. En eski yerleşim yerlerinin bulunduğu Anadolu, tarihi yapıları ile gözleri kamaştırmaktadır. Her bir şehrinde ayrı güzellik bulunan Anadolu bölgesinde karasal iklim hakimdir.

anadolu gezilecek yerler

Tatil ve seyahat için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının daha uygun olduğu bölge diğer mevsimlerde de farklı etkinliklerle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Gezmek isteyenler için çok sayıda tabiat güzelliği ve tarihi mekanlar vardır. Kış sezonunda ise kayak ve yarıyıl tatil imkanları bulunmaktadır. Kış aylarında kayak merkezlerinde yerli ve yabancı turistlere sıklıkla rastlanmaktadır.

Anadolu Selçuklu Dönemine ait mimari özellikleri en belirgin şekilde taşıyan Döner Kümbet 1276 yılında Alaattin Keykubat tarafından kızı Şah Cihan Sultan için yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Anadolu Selçuklular dönemine ait olduğu kesin bilinen kümbetim yapım tarihi net değildir.

döner kümbet

Döner Kümbet, Kayseri denilince ilk akla gelen mekandır. Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da bilinmektedir.

Ulu Önderin kabri olarak yaptırılmış Anıtkabir ülkemizin ve Dünyanın en önemli yapılarından biri olarak bilinmekle birlikte manevi değerinden dolayı her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yapılan yarışma neticesinde projesi belirlenen Anıtkabir’in yapımına 1944 yılında başlanmıştır.

Anıtkabir

4 aşamalı olarak yaptırılan eser 1953 yılında tamamlanmıştır. Barış Parkı ve Anıt Bloku olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesine alınarak Konya ilinin gezilmesi gereken en değerli tarihi mekanları arasında yerini almıştır.

çatalhöyük

Dünyanın ilk tasarımcı topluluklarını barındıran Çatakhöyük’ün tarihi milattan önce 7400’lü yıllara dayanmaktadır. 1958 yılında James Mellaart tarafından keşfedilen Çatalhöyük’te yapılan kazı çalışmaları 2018 yılına kadar devam etmiştir.

Hoşgörüsü ile dünya çapında ünlenmiş Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin ve müritlerinin kabirlerine değerli eşyalarına ev sahipliği yapan Mevlana Müzesi Konya ilinde bulunmaktadır. Dergah olarak kullanılmış olan müze, Osmanlı sultanlarından bazıları Mevlevi tarikatına mensup olduğundan dolayı çok iyi korunmuştur.

mevlana müzesi

Mevlana, tasavvuf düşüncesinin dünyaya açılmasına vesile olmuştur. Mevlana’yı tanımak, kabrini ziyaret etmek isteyen yabancı turistleri mekanda görmek mümkündür.

Kayseri ili şehir merkezinde Gevher Nesibe Şifahanesi veya Tıp Müzesi olarak bilinen tarihi mekanın şifahane olan kısmının 1204 ila 2016 tarihleri arasında yapılarak hizmet verdiği bilinmektedir.

gevher nesibe şifahanesi

Verem hastalığına yakalanıp vefat eden II. Kılıçaslan’ın kızı Gevher Nesibe’nin vasiyeti üzerine dünyanın ilk sağlık hizmeti veren yapısı olarak yapılmıştır. 1210 ile 1214 yılları arasında şifahaneye medrese kısmı eklenmiştir.

Eski Meclis Binası olarak da bilinen Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara ilinin Ulus semtinde Cumhuriyetin ilk yönetim merkezi Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi binasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği binadır.

kurtuluş savaşı müzesi

Çok değerli eserin sergilendiği müzede Sevr ve Lozan antlaşmalarının belgeleri de bulunmaktadır.

Her bir köşesi bereketli ve görsel güzelliklerle donatılmış olan ülkemizin medeniyetlere beşiklik yapmış Doğuda gezilecek yerler sayılamayacak kadar çok olduğundan seyahat rotasında mutlaka olmalıdır. Doğuda bulunan illerimizin her birinde gizli bir hazine vardır ve keşfedilmeyi beklemektedir. Binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgede tarihi ve kültürel miraslara yoğun olarak rastlanmaktadır.

dogu gezilecek yerler

Kış aylarının soğuk ve kar yağışlı geçtiği illeri ziyaret için en güzel mevsim ilkbahar aylarıdır. Sıcaklıkların ortalama derecelerde seyretti bu aylarda bölgenin güzellikleri ayrı bir ihtişamlı gözükmektedir. Ülkemizin her köşesinden ulaşımın rahatlıkla sağlandığı alana trenle yapılacak yolculuğun tadı ayrı bir güzeldir. Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspres’i ile bütün iller gezilebilir.

Doğal ve kültürel güzellikleri ile doğunun farklı havasını yaşamak isteyenlere hitap eden Van Gölü büyüklüğü ve güzelliği ile halk arasında deniz olarak nitelendirilen muhteşemlikte bir göldür.

van gölü

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Van Gölü üzerinde Akdamar Adası vardır. Akdamar Adası’nda bulunan kilisede Tevrat ve İncil’den çeşitli sahnelere yer verilmiştir.

Bingöl ilinin Solhan ilçesindeki krater gölünde birbirinden ve ana karadan bağımsız haldeki üç adacıktan oluşan Yüzen Adalar sıra dışı bir mekan arayışında olanlara hitap eden harika bir yerdir.

yüzen adalar

Ada denmesine aldanmamak gerekir. Rüzgardan veya küçük bir itme hareketi ile ileri geri ilerleyen toprak parçalarıdır.

Ülkemizdeki iki Nemrut dağından Bitlis ilinin Tatvan ilçesindekinin üzerinde bulunan Nemrut Krater Gölü hilal şeklindeki harika görselliği ve coğrafi değerinden dolayı önem arz etmektedir.

nemrut krater gölü

Adıyaman ilinde bulunan Nemrut dağı arkeolojik anlamda değerlidir. Bitlis’teki Nemrut ise krater yapısıyla değerlidir. Ülkemizin en büyük krater gölü olma özelliğini taşıyan göl gezilmeli ve görülmelidir.

İlk olarak 1942 yılında Çifte Minareli Medresede faaliyete geçmiş olan Erzurum Arkeoloji Müzesi 1967 yılında yeni binasına taşınarak çevre illerden getirilen eserlerin sergilendiği mekan olmuştur.

erzurum arkeoloji müzesi

Açıldığı ilk dönemlerde bütün kazı eserleri sergilenirken zamanla açılan Yakutiye Medresesi Türk-İslâm Eserleri ve Etnografya Müzesi’nden sonra yalnızca arkeolojik eserler sergilenmeye başlamıştır.

İlhanlı Hanedanından Padişah Hatun veya Selçuklulardan Alaaddin Keykubad sultanın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Çifte Minareli Medrese Hatuniye Medresesi olarak da bilinmektedir.

çifte minareli medrese

Kitabesi olmadığından net yapım tarihi bilinmemekte olup 13.yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Bir süre kışla olarak kullanılan yapı 1971 ile 1972 yıllarında restorasyon çalışmaları ile yenilenmiştir.

İpek Yolu üzerinde bulunduğundan ören yeri bakımından zengin olan kentteki kazılardan çıkarılan eserlerinin sergilenmesi için 1978 yılından itibaren Kars Müzesi sergi salonları kullanılmıştır. 1959 yılından sonraki bir dönem Vilayet Konağındaki Müze Memurluğunda toplanan eserler 1964’ten sonra Kümbet Camiinde sergilenmiştir.

kars müzesi

1978 yılından itibaren modern Kars Müzesinde eserler sergilenmeye başlasa da hizmete açılması 1981’i bulmuştur.

Ufku dolduracak genişlikteki yeşilliği ve hırçın denizi ile tarif edilemez güzelliklere sahip Karadenizde gezilecek yerler o kadar fazladır ki bölgeyi gezmek için uzunca bir tatil planlanmalıdır. Karadeniz tabiat ve tarihi eserleri kadar renkli yapıdaki insanları ve tadına doyum olmaz lezzetleri ile de dikkatleri çekmektedir. Ülkemizin en geniş hacmine sahip olan bölgede yer alan kentlerin her biri ayrı bir hazine saklamaktadır.

karadeniz gezilecek yerler

Önünde mavi deniz arkasında yeşil ormanla huzur içinde tatil geçirmek isteyenler için ideal bir duraktır. Tarihi ve kültürel mirasları ile bölgede yaşayan medeniyetleri tanıma fırsatı yakalamak mümkündür. Batı, Orta ve Doğu şeklinde üçe ayrılan bölge Sakarya Ovasından başlayıp Gürcistan sınırına kadar devam etmektedir.

Amasya Kalesi eteklerindeki kalker kayalara oyularak yerleştirilmiş olan Kral Kaya Mezarları her bir sokağı tarih kokan Amasya ilinin sembol yapılarından ve tarihin en bilindik merkezlerinden biridir.

kral kaya mezarları

Amasya yerleşim alanı olarak kullanılmaya başladığından beri çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yeşilırmak vadisi boyunca irili ufaklı 21 taneden oluşan mezarlar geçmişteki medeniyetlerden kalmıştır.

Ülkemizin ve dünyanın en büyük Atatürk Heykeli olma özelliğine sahip yapı Artvin ilinin en belirgin bölgesi olan Genya Dağı eteklerinde yer alan Ata Tepe üzerinde büyükçe bir araziye inşa edilmiştir.

Atatürk heykeli

Ulu Önderin Afyon Kocatepe’deki duruşunu simgeleyen heykelin yapımında çelik, bakır ve çeşitli materyaller kullanılmıştır. Ağırlığı 60 ton olan yapının yüksekliği 22 metredir.

Denizden yüksekliği 38 metre olan İnceburun Feneri bembeyaz kulesinin 12 metrelik yüksekliğindeki ihtişamlı görüntüsü ve ülkemizin en kuzey noktasında bulunmasıyla dikkatleri çekmektedir.

inceburun feneri

İnceburun Feneri, 1863 yılında yaptırılmıştır. Uzun süre fenerin bakımını yapan aile tarafından kullanılmıştır. Gece fenerin ışıklarına denizin maviliği eklenince eşsiz bir manzara ortaya çıkarmaktadır. Fotoğraf düşkünü olanlar için harika bir mekandır.

Latinler tarafından memleketleri işgal edildiğinden dolayı Trabzon kentine kaçıp yerleşmek zorunda kalan Kommenos ailesi üyelerinden Kral Manuel tarafından Trabzon Ayasofya Müzesi yaptırılmıştır.

trabzon ayasofya müzesi

Kral 1. Manuel 1260’lı yıllarda manastır kilisesi olarak yaptırmıştır. Kentin Ayasofya mahallesinde yer alan yapı Azize Sofya Kilisesi olarak da tanınmaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen şehirde manastır hizmetini vermeye devam etmiştir.

Kentin kale olarak isimlendirilmiş tepesinde 1904 ile 1906 yılları arasında yapılmış olan Safranbolu Kent Müzesi 1976 yılında çıkan yangına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılarak hizmet vermiştir.

safranbolu kent müzesi

2000 yılında Kültür Bakanlığı tarafından bina restorasyondan geçirilmiştir. 2006 yılında yenileme çalışmaları tamamlanarak müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Üç farklı kattan oluşmaktadır.

Atatürk ile kurmaylarını İstanbul kentinden Samsun iline getiren vapurun aslına uygun olarak restorasyondan geçirilmiş hali olan Bandırma Vapuru Müzesi yoğun olarak ziyaretçi ağırlamaktadır.

bandırma vapuru müzesi

2003 yılında Samsun ilinin Canik ilçesinde açılan müze, ülkemizin tarihinde çok önemli ve değerli vazifeyi yerine getiren vapur ile görsellik anlamda aynı yapıyı taşımaktadır.

Kıyı şeridi boyunca uzanan doğal güzellikleri ve yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan antik kentleri ile dikkatleri çeken Egede gezilecek yerler listesi yapılmadan yola çıkılmamalıdır. Ege Bölgesinde gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla yer bulunduğundan yolculuğa çıkmadan plan yapılmalıdır. Yapılacak planda öncelikle seyahatin amacı belirlenmelidir. Tatil amaçlı bir seyahat planlanıyorsa tatil köyleri ve kıyı şeritteki kumsallar hedefe konulmalıdır.

ege gezilecek yerler

Tarihi ve kültürel anlamda bilinçlenme hedefli bir yolculuk yapılacaksa antik kentler ve tarihi mekanlar listedeki yerini almalıdır. Tatil köyü olarak geçen yerler oldukça sessiz ve sakindir. Kafa dinlemek için harika ortamlardır. Antik kentlerde ve müzelerde bölgenin ve ülkemizin geçmişine dair etkileyici bilgiler elde edilir.

Yüzyıllar öncesine dayanan geçmişine rağmen dimdik ayakta kalmış Efes Antik Kenti Ege Bölgesindeki kesinlikle görülmesi ve görülmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

efes antik kenti

İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Selçuk denilince akla gelen yer Efes’tir. Antik kentin içinde Çifte Kilise, Hadrian Tapınağı, Trajan Çeşmesi ve St. John Kilisesi bulunmaktadır.

Saint Jean Şövalyeleri tarafından 1400lü yıllarda iki liman arasında bulunan kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan Bodrum Kalesi kentin en önemli sembollerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

bodrum kalesi

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Kare şeklinde yapılan kalede İtalyan, Alman, Fransız, Yılanlı ve İngiliz olarak adlandırılan kuleleri vardır. Kalenin toplam 7 kapısı bulunmaktadır.

Kimyasal reaksiyon neticesinde oluşmuş olan Pamukkale Travertenleri ilçeye masalımsı bir görsellik katmakla kalmayıp kentin her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmesine neden olmuştur.

pamukkale travertenleri

Denizli ilinin Pamukkale ilçesinde bulunan travertenler termal suyun hava ile temasından dolayı oluşmuştur. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan turistik mekan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Şehir merkezine bağlı Paşamsultan Mahallesinde bulunan Kütahya Çini Müzesi ülkemizin ilk ve tek çini müzesi olarak 1999 yılında hizmete girerek ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.

kütahya çini müzesi

14.yüzyılda günümüze kadar yapılan el işi ve değerli çinileri sergilenmektedir. Pazartesi günü dışında haftanın her günü ziyaret edilerek sergilen muhteşem çini eserleri incelenebilir.

Kentin arkeoloji müzesinin eserleri teşhir kapasitesinin dolması ile birlikte yaklaşık 14 bin metrekarelik alan üzerine kurulan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi 2004 yılında hizmete girmiştir.

izmir tarih ve sanat müzesi

Kültürpark’taki eski müze binası ile birlikte iki binanın restorasyondan geçirilmesi ile açılmıştır. Kıymetli Eserler, Taş Eserler ve Seramik Eserler Bölümü olmak üzere 3 ana bölümden oluşur.

Dünyada eşi ve benzeri yaşanmamış destansı kahramanlık hikayelerinin yaşandığı savaşın unutulmaması ve hep hatırlanması için Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi 2012 yılında hizmete açılmıştır.

Çanakkale destanı tanıtım merkezi

Çanakkale ruhunun gelecek nesillere hissettirilmesi hedefiyle açılan müzede her birinde ayrı sahnelerin canlandırıldığı 11 canlandırma odası bulunmaktadır. Çanakkale Savaşından çeşitli kesitlerin yer aldığı gösteri çeşitli dillerde izlenebilir.

Türkiye son güncel nüfusu kaçtır?
Türkiye'nin 2019 verilerine göre güncel nüfusu 82 milyon olarak açıklanmıştır. Bu sayı her geçen gün artmaktadır.
Türkiye yüz ölçümü nedir?
Verilere göre Türkiye yüz ölçümü 783.562 km2'dir. Türkiye'nin 4'te 3'ü denizler ile çevrili olduğunu söyleyelim.
Türkiye yılda kaç turist ağırlıyor?
Her yıl artan turist sayısı ile Türkiye 2019 verilerine göre nüfusunun yarısı kadar 42 milyon 910 bin turist ağırlamıştır.
Türkiye en fazla hangi ülkeden turist geliyor?
Çoğu zaman Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke Rusya'dır, ikinci sırada ise Almanya yer almaktadır.
Yılda Türkiye havalimanlarına inen uçak sayısı nedir?
Her ay Türkiye'de bulunan havalimanlarına inen uçak sayısı oldukça fazladır, yılda ise milyonları bulan uçak sayısı inmektedir.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon