Alanya
Alanya
%100
Uzungöl
Uzungöl
%100
Safranbolu
Safranbolu
%100
Kapadokya
Kapadokya
%100

İlçeler Gezi Rehberi

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Nevşehir
Avanos
Edremit
%0 Balıkesir
Edremit
Palandöken
%0 Erzurum
Palandöken
Datça
%0 Muğla
Datça
Gelibolu
%0 Çanakkale
Gelibolu
Mudanya
%0 Bursa
Mudanya
Alanya
%100 Antalya
Alanya
Ürgüp
%0 Nevşehir
Ürgüp
Karasu
%0 Sakarya
Karasu
Devamını Göster
blank

İlçe Gezilecek Yerler

Ülkemizin nüfusu 85 milyona dayanmış durumda. Ülkemizin nüfusu genç ve dinamik bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin kalabalık ilçesi yıllara göre değişmektedir. Son yıllarda iki ilçe arasında değişmektedir. Ankara Çankaya ile İstanbul Esenyurt arasında liderlik değişmektedir. Çankaya, Odtü, Bilkent, Gazi ve Hacettepe gibi önemli üniversitelerin bulunduğu ilçedir. Anıtkabir, Pembe Köşk, Kuğulu Park, Eymir Gölü, Botanik Bahçesi ve Oyuncak müzesi gibi görülmesi gereken mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Esenyurt ise E-5 ve TEM karayollarına yakın bir konumda kurulmuştur. Türkiye’nin kalabalık ilçesi olma özelliği taşıyan kentte dünyanın ilk çikolata müzesi yer almaktadır. Pelit Çikolata Müzesi, çocukların kesinlikle görmesi gereken bir mekandır. İlçede yeşil alanlar az, alışveriş merkezleri ve yapılar çoktur. Binaların fazla olması şehrin nüfusunu artırmaktadır.

Ülkemizin her bir köşesi çok değerlidir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olması, bulunduğu coğrafi konum ülkemizin değerinin artmasında etkilidir. Gezilecek zaman olsa her ilçe, her bir karesi karış karış gezilmelidir. Çünkü ülkemizin her metrekaresinin değerli olmasına neden olacak sebepler bulunmaktadır. Genellikle zaman sınırı olduğundan ilçe gezi rehberi önerileri dikkate alınarak planlar yapılır.

Evet, ülkemizin her ilçesinin toprağı değerlidir. Fakat bazı ilçelerde daha fazla görülecek ve gezilecek yerler bulunur. İlçe gezi rehberi, öncelik verilmesi gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunur. Örneğin Bursa’nın her ilçesinin ayrı ve kendine özgü güzelliği vardır. Fakat Cumalıkızık apayrı güzelliklerle donatılmıştır. İlçe gezilerinde ilin genel özelliklerini taşıyan ve daha çok turistik alana sahip olandan başlanmalı ve tavsiye sıralamasına göre devam etmelidir.

Bir kentin bütün ilçelerini gezmeye zamanınız ve durumunuz yoksa ilçeler gezi rehberi tavsiyesine göre hareket etmelisiniz. Gezinizi toplu taşıma araçları ile yapacaksanız mutlaka güzergahını ve saatlerini öğrenmelisiniz. Bazı ilçelere toplu taşımalar sınırlı sayıda sefer yapabilir. Ulaşım, gezinizde öncelikle düşünmeniz gereken husustur. İlin genel özelliklerini yansıtan turistik mekanlarına ev sahiplik yapan ilçeyi birinci sıraya koymak gerekir.

Belli başlı ve mutlaka görülmesi gereken turistik alanların bulunduğu ilçeden sonraki öncelik lezzetleri olmalıdır. İlçeler gezi rehberi eşliğinde yapılacak olan planlamalarda ikici sırada kentin en lezzetli yiyeceklerinin ve yöresel lezzetlerin bulunduğu ilçe yer alır. Yöreyi ve kenti tanıtan ilçeler arasında nokta atışı yapmak daha az zamanda daha çok yer hakkında bilgi edinmeyi sağlar.

Ülkemizde yaşam kalitesi yüksek ilçeler aynı zamanda nüfus bakımından da en kalabalık ilçeler olmaktadır. Bazı ilçeler tabii güzellikleri ve tarihi eserleri bakımından popüler ilçeler iken bazıları tatil beldesi olarak tercih edilen ilçelerdir. Özellikle sakin bir tatil geçirmek isteyenler tabiatla baş başa kalmak ve otantik bir tatil geçirmek için popüler ilçeler konusunda arayışa girerler.

Bu popüler ilçeler arasında birbirine en yakın olan ilçelere bakıldığında bunlar arasında İzmir’in ilçeleri Çeşme, Alaçatı, Foça, Seferihisar, Dikili, Urla bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Muğla’nın Milas, Fethiye, Datça, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz bulunmaktadır. Antalya’da ise Manavgat, Alanya, Kemer, Kaş ilçeleri hem birbirine yakın hem de ülkemizdeki en çok gidilen ilçeleri arasında yer almaktadır.

Ülkemiz özellikle tarihi eserler bakımında oldukça zengin bir ülkedir. Bu sebeple ülkemizde bu tarihi eserlerin sergilendiği müzeler çok sayıdadır. Müzeler kapalı alanlarda olabileceği gibi ören yerlerin dediğimiz açık hava müzeleri de bulunmaktadır. Bu müzeler yerli ve yabancı turistlerin çokça ziyaret ettikleri yerlerdir.

Tarihi eserlerin ve bazı sanat eserlerinin sergilendiği müzeler bakımından İstanbul 91 adet müze ile ilk sırada yer almaktadır. En çok müze olarak bakıldığında İstanbul bu sayı ile ilk sırada yer alırken İstanbul içinde de Fatih ilçesi sınırlarında çok sayıda müze bulunduğu görülmektedir. Bu müzelerin ziyaretçi sayısı Kültür Bakanlığı tarafından her yıl açıklanmaktadır.

Ülkeler şehirlere şehirler de nüfus bakımından daha küçük yönetim birimi olarak ilçelere ayrılmaktadır. İlçelerin nüfusları illerden az köylerden fazla olarak değerlendirilebilir. Dünya üzerinden nüfus bakımından en az nüfusa sahip ilçe hangisidir diye merak edildiğinde bu konuda öncelikle ülkelerin durumuna bakılması uygun olacaktır.

Dünyanın nüfus bakımından en küçük ülkesine bakıldığında bu ülkenin İngiltere’nin doğusunda yer alan ve 6 mil uzaklıkta bulunan Sealand adlı ülke olduğu görülmektedir. Bu ülke platform olarak değerlendirilmekte ve ülke sınırları içerisinde 27 kişi yaşamaktadır. Bu ülke 1967 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülke defacto ülke yani diğer ülkeler tarafından bağımsızlığı tanınmamış ülke olarak bilinmektedir. Bunun dışında Vatikan 842 kişi ile en az nüfusa sahip şehri ve ülkesi olarak kabul edilmektedir.

İnsanın dünyaya yayılma hızı nüfusun her geçen gün artması ile belli olmaktadır. Nüfusun artması ile birlikte dünya üzerindeki bazı şehirlerde yaşayan insan sayısı çok fazla olmaktadır. Bu şehirlerarasında en fazla nüfusa sahip olan şehir Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Bu şehirde 37 milyon 435 bin kişi yaşamaktadır. Bu sayı her geçen gün artmaktadır.

En çok nüfusa sahip ilçe olarak düşünüldüğünde Tokyo’nun 2030 yılında da yine dünyanın en kalabalık şehri olmaya devam edeceği söylenmektedir. Nüfus yoğunluğu olarak bakıldığında km² başına 2,617 kişinin bu şehirde yaşamaya devam ettiği görülmektedir. Tokyo dünyanın en kalabalık hem de en pahalı şehirleri arasında yerini almış durumdadır.

Türkiye toplam ilçe sayısı nedir?
Son istatistiklere göre açıklana Türkiye ilçe sayısı 973'dür. Günümüzde bu sayı böyle bilinse bile ilerleyen zamanlarda Türkiye ilçe sayısı artabilir.
Türkiye en küçük ilçesi hangisidir?
Türkiye'de bulunan en küçük ilçemiz Konya şehrinde bulunan Yalıhüyük'dür. Günümüzde böyle bilinse bile ilerleyen zamanda değişebilir.
Dünyada en az nüfusa sahip yer?
Dünya üzerinde bulunan en az nüfusa sahip yer Sealand ülkesidir, burada toplam 27 kişi yaşamaktadır.
Dünyanın en kalabalık ilçesi hangisidir?
En kalabalık ilçeye bakınca direk dünya üzerinde veriler bulunmasa bile ülkemizde Esenyurt ilk sıradadır.
Gezi için en çok tercih edilen ilçeler
Gezi bakımından ülkemizde en çok tercih edilen ilçeler arasında, Ürgüp, Pamukkale, Safranbolu ve bir çok yer gelmektedir.