Zonguldak
Zonguldak
%100
Trabzon
Trabzon
%100
Erzurum
Erzurum
%100
Sakarya
Sakarya
%100

Şehirler Gezi Rehberi

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin
Uşak
%0 Türkiye
Uşak
Yozgat
%100 Türkiye
Yozgat
Ordu
%100 Türkiye
Ordu
Rize
%100 Türkiye
Rize
Bartın
%0 Türkiye
Bartın
Niğde
%0 Türkiye
Niğde
Burdur
%0 Türkiye
Burdur
Bolu
%0 Türkiye
Bolu
Devamını Göster
blank

Şehir Gezilecek Yerler

Seyahat etmeyi ve yeni yerler görmeyi sevenler popüler şehirler arasından tercih yaparlar. Öncelik kendi ülkemiz olmalıdır. Ülkemizin görülmesi ve gezilmesi gereken o kadar güzel şehirleri dururken dünyaya açılmak çok doğru değildir Ülkemizdeki gözde mekanların bazıları dünyanın gözde turistik alanlarıyla yarışacak seviyededir. Dünyaya açılmadan önce ülkemizin değerlerini keşfetmek ve öyle farklı yerlere yönelmek gerekir.

Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle doğal güzelliklere, tarihi geçmişi nedeniyle de tarihi değerlere ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye Popüler şehirleri o kadar çok ki. Gezmeye ve görmeye hangisinden başlayacağınızı şaşırırsınız. Herhangi birini atlamamak ve güzelliklerinden mahrum kalmamak için bir rota belirlenebilir. Doğudan batıya, batıdan doğuya olabilir. Kuzey sahillerinden güney sahillerine kadar ülkemizin her bölgesinde popüler kentler bulunmaktadır.

Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerindeki ülkede şehirlerarası gezi yapıyorsanız bir plan çerçevesinde hareket etmelisiniz. Plan olmadan yola çıkıldığında çeşitli aksilikler yaşanması ihtimal dahilindedir. Öncelikle şehirlerarasında ulaşımın nasıl yapılacağı önceden kararlaştırılmalıdır. Kara yolu, hava veya deniz yolunun hangisi daha ekonomik ve güvenli ise o tercih edilmelidir.

Dünya üzerinde çok farklı ülkeler olduğundan güvenlik ve ekonomi öncelik olmalıdır. Şehirlerarası gezi için rotanın doğru çizilmesi zaman kaybını önlemek için önemlidir. Gidilen yolun tekrar dönülmemesi için baştan plan yapılmalıdır. Şehirler veya ülkeler hakkında bilgi sahibi olan kişilerden veya tur firmalarından tavsiye alınabilir. Tavsiyeler doğrultusunda daha kestirme, daha ekonomik ve daha doğru güzergah çizilir.

Yıl içerisinde çok çalışanlar kendilerine verilen kısa tatilleri en verimli şekilde değerlendirmek isterler. Kısa zamanda çok yer gezi için popüler şehirler belirlenmelidir. Yakınlık meselesi kara, hava ve deniz gibi bütün ulaşım vasıtaları dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Örneğin İstanbul’un bir yakasından diğerine geçerek Edirne’yi gezmek kara yoluyla uzak gelebilir. Oysaki devamlı işleyen deniz feribot seferleri kentleri yakınlaştırmaktadır.

Ülkemizde yakınlık meselesini hesaplamak ve yola çıkmak çok problem değildir. Gezi için popüler şehirler ve onların konumlarını her Türk vatandaşı bilir. Asıl mesele yabancı ülkelerdeki popüler şehirlerin planlamasını yapmaktır. Türkiye ve yabancı ülkelerin popüler kentleri belirlendikten sonra tur firmalarının veya bazı sitelerin mesafe hesaplama araçları kullanılarak yakınlık meselesine göre planlar yapılabilir.

Turizm dünya ülkelerinin ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı ülkeler kentlerinin turistlerle dolup taşmasını arzu ederler. Dünyanın en çok gezilecek şehri sıralamasında çeşitli kıtalardan ülkeler bulunmaktadır. Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika’ya kadar bütün kıtalarda görenleri kendine hayran bırakan kentler var. Bazı kentler birbiriyle yarışmaktadır. Paris, İstanbul, Seul, Barselona….Her biri ayrı güzelliklerle donatılmıştır.

Yıl içerisinde milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan dünyanın en çok gezilecek şehri sıralamasında İstanbul en ön sıralarda yer almaktadır. Tarihi, doğal güzellikleri ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapması İstanbul’u farklı ve cezbedici kılmaktadır. Tapınakları, modern yapıları ve insanlarının yaşantısıyla etki bırakan Seul, Tokyo, Kuala Lumpur, Singapur, New York, Dubai, Paris, Venedik, Londra mutlaka listenizde olmalıdır.

Çok gezen mi çok okuyan mı bilir? Birini diğerinden önde tutmak çok doğru olmasa da gezerek bilgi edinmek çok daha keyiflidir. Ülkelerin kentlerini gezecek olanlar şehirler gezi rehberi ile hareket etmelidir. Ülkemizin gözde kentlerini gezerken dahi daha önce gitmiş olan kişilerin tavsiyeleri eşliğinde hareket etmek çok daha mantıklıdır. Kentin mutlaka görülmesi gereken turistik mekanlarını atlamamak için önemlidir.

Hiç bilmediğiniz bir kente gideceksiniz meşhur lezzetlerini öğrenmelisiniz. Şehir gezileri içinde mutfak lezzetleri bölgenin kültürünü yansıtır. Bundan dolayı mutlaka tadılması gereken yemekleri hakkında bilgi alınmalıdır. Geziye gittiyseniz oradan sevdiklerinize hediyeler getirmelisiniz. Meşhur olan ürünlerinden hediyelikler alınmalıdır. Yabancı bir ülkedeyseniz yanınızda ülkenin para biriminden bulundurmalısınız.

Gezi planları yapılırken genellikle kalabalık kentler tercih edilir. En az nüfusa sahip şehir farklı bir deneyim olacaktır. Sealand, dünyanın en az nüfusuna sahip kentidir. Aslında Sealand, dünyanın 206 ülkesi arasındadır. İngiltere’nin en doğu kıyısına 6 mil uzaklıktaki ülkede 27 kişi yaşamaktadır. Sealand, dünya üzerindeki hiçbir ülke tarafından tanınmayan bir ülkedir.

Sealand, 1967 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. En az nüfusa sahip şehir ünvanını taşıyan Sealand, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının taarruzlarını önlemek için kurulmuş bir deniz kalesidir. 550 metrekarelik bir alanı vardır. Bilinen ülke, kent anlayışından uzak olan Sealand, farklı bir gezi deneyimi arayışı içinde olanlar için ideal bir rotadır.

Dünyanın nüfusu her geçen gün artmaya devam etmektedir. 7 milyardan fazla insanın yaşadığı dünya üzerinde en faza nüfusa sahip şehir sıralamasında Tokya başı çekmektedir. 39 milyona yaklaşan nüfusu ile Tokyo, iğne atsan yere düşmez deyiminin vücut bulduğu halidir. Gelişmiş olması, iş sahalarının fazla olması kentin nüfusunun artmasında etkilidir. Tokyo, dünyanın en fazla turist ağırlayan kentlerinin de başında yer almaktadır.

Modern kentteki tapınaklar çok fazla dikkat çekmektedir. En fazla nüfusa sahip şehir olması turist rekorunu kırmasını engellememektedir. Japonya’nın başkenti olan kentte yüzölçümüne göre en fazla insan düşen şehirdir. Kiraz ağaçlarının çiçek açtığı mevsimde Tokyo’nun anlık nüfusu daha fazla artmaktadır. Gezmek, görmek ve teknolojik alışveriş için ideal bir kenttir.

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangileridir?
Dünyada en kalabalık şehirler arasında 1.sırada Tokyo yer aldığı gibi 2.sırada ise Mexico City yer alırken 11.sırada İstanbul yer almaktadır.
Türkiye en büyük şehirleri hangileridir?
80 milyondan fazla nüfusa sahip Türkiye'de en kalabalık şehir İstanbul olurken, Ankara ve İzmir'de kalabalık şehirler arasındadır.
Avrupa en çok gezilen şehri hangisi?
Avrupa kıtasında en çok tercih edilen şehir olarak bilinen Fransa'nın başkenti Paris olarak bilinmektedir.
Teknoloji şehri diye bilinen yer neresidir?
Tamamen kendine has teknoloji şehri diye bilinen dünyadaki şehir Tokyo olarak akıllara gelmektedir.
En kalabalık başkent olan şehir hangisidir?
Araştırmalar sonucu Tokyo 2030 yılına kadar dünyanın en kalabalık başkenti olarak konumunu koruyacağı bilinmektedir.